Јапан испушта милион тона радиоактивне воде из Фукушиме у море

Јапанска влада намерава да у море пусти више од милион тона загађене воде из нуклеарне електране Фукушима, што је наишло на противљење еколошких удружења и рибара који кажу да ће тај потез уништити њихову индустрију.
Sputnik

Јапански медији јављају да ће радови на испуштању воде која се чува у више од 1.000 резервоара започети најраније 2022. године и да ће за обављање тог посла бити потребне деценије.

Званична одлука могла би бити донета до краја месеца, јавља новинска агенција Кјодо.  

У „Фукушими“ почели огледи са течним нуклеарним горивом

Влада је, међутим, одавно наговестила да је за опцију пуштања у море, упркос противљењу локалних рибара који кажу да ће поништити године рада на обнови репутације њихови производа.

Забринута је и суседна Јужна Кореја, која тврди да испуштање те воде представља „озбиљну претњу“ морском окружењу, преноси „Гардијан“.

Притисак да се донесе одлука о судбини воде јачао је како се складишни простор све више попуњавао, а процене су да ће сви расположиви резервоари бити пуни до лета 2022. године.

Вода ће бити разблажена у постројењу пре него што се пусти у море, тако да ће радијација бити умањена 40 пута у односу на тренутак када се десила катастрофа у нуклеарној електрани.

Већина радиоактивних изотопа је уклоњено сложеним процесом филтрирања. Али, један изотоп, тритијум, не може да се уклони из воде и пребачен је у велике контејнере, који ће се напунити до 2022. године.

Прочитајте још:

Коментар