Вакцина „Спутњик V“ против ковида у децембру у земљама Латинске Америке

Руска вакцина „Спутњик V“ могла би бити испоручена земљама Латинске Америке у децембру, изјавио је директор Руског фонда за директне инвестиције Кирил Дмитријев.
Sputnik
„Сматрамо да ћемо већ у децембру моћи да започнемо испоруку у Латинску Америку. Већ у децембру ћемо производити десетине милиона доза вакцине... у јануару ћемо започети веома активне испоруке“, рекао је Дмитријев говорећи на онлајн конференцији Руског фонда за директне инвестиције и Института Беринг Белинсхаузен за проучавање обе Америке, посвећеној вакцини „Спутњик V“ и перспективама сарадње Русије са земљама Латинске Америке.

Дмитријев је додао да ће Руски фонд за директне инвестиције ускоро објавити о закључивању споразума са Аргентином и Перуом о испоруци вакцине „Спутњик V“ Научно-истраживачког института „Гамалеја“ Министарства здравља Русије.

„У најскорије време ћемо објавити о споразумима са Аргентином, споразумима са Перуом, поред споразума које већ имамо са Мексиком и Бразилом и низом других земаља“, рекао је Дмитријев на конференцији за медије.

Он је додао да ће се вакцина против ковида 19 производити у Индији, Бразилу, Јужној Кореји и Кини и у још једној земљи.

„А ту је и друго питање – регулаторно – колико брзо ће регулатор одобрити нашу вакцину. На пример, пријавили смо се за бразилска клиничка испитивања и надамо се да ћемо у децембру такође добити дозволу“, рекао је Дмитријев и додао да ће Фонд сарађивати са регулаторима како би они брзо издали дозволу у тим земљама.

Дмитријев је такође нагласио значај чињенице да регулатори користе податке из земаља у којима се спроводе испитивања вакцина.

Министар индустрије и трговине Русије Денис Мантуров раније је изјавио да би обим производње вакцине против вируса корона у Русији могао да достигне 1,5 милиона доза у децембру, 3-3,5 милиона у јануару, а затим да се вишеструко повећа до 15 милиона месечно у пролеће следеће године.

Вакцина „Спутњик V“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ је 11. августа добила потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету. Тренутно су у току пострегистрациона испитивања вакцине у којима учествује 40 хиљада добровољаца. Очекује се да ће први резултати пострегистрационих испитивања бити објављени у октобру-новембру 2020. године.

Прочитајте још:

Коментар