Гласови Американаца српског порекла могли би бити пресудни на председничким изборима у САД, наводи се у чланку објављеном у „Вол стрит магазину“. У тексту „Могу ли Срби одредити ток америчких избора“ пише да би гласови 750.000 америчких грађана српског порекла могли бити пресудни у „кључним“ државама — Аризони, Охају, Мичигену, Висконсину, Флориди и Пенсилванији.
Спољнополитички уредник часописа „Хрониклс“ Срђа Трифковић каже за Спутњик да је питање колико тачно има Американаца српског порекла са правом гласа. Он додаје да према релевантним статистичким проценама заснованим на истраживањима, у САД има између 300.000 и 400.000 Американаца српског порекла.
Срби „тресу“ у три државе на изборима у Америци
У том контексту, улога Срба на предстојећим изборима биће минорна, јер њихова највећа концентрација је у држави Илиној, која ће дефинитивно припасти демократама, сматра Трифковић.
Већина у тој савезној држави гласа за демократског кандидата континуирано од 1972. године, а због демографских трендова, пре свега у Чикагу са Јужним предграђима, Илиној практично има уграђену демократску већину, додаје наш саговорник.
Према његовим речима, српски гласови би евентуално могли да направе разлику у три државе у којима ће се водити озбиљна битка, а то су Мичиген, Висконсин и Пенсилванија.
„У Висконсину имамо доста велику српску заједницу у Милвокију, у Пенсилванији у Питсбургу, заједницу насталу још у време кад је то био центар челичне индустрије Америке, и у Мичигену имамо српске заједнице у Детроиту и Флинту. Ту говоримо о разлици од неколико хиљада гласова, што није безначајно уколико буде крајње изједначена борба“, каже Трифковић.
Бајден мотивисао Србе да буду „језичак на ваги“
Међутим, постоје и друге верске и етничке заједнице којима се кандидати обраћају, а ту је посебно била активна Бајденова кампања, која је у својим порукама муслиманима указивала на његову конзистентну подршку још од почетка деведесетих, „било муслиманској страни у БиХ или албанској на Косову и Метохији“, додаје Трифковић.
Такође, Бајден је био и један од најжешћих поборника бомбардовања Срба, прво бомбардовања положаја Војске Републике Српске 1994. и 1995, а потом и Савезне Републике Југославије 1999. године, подсећа саговорник Спутњика.
„То, наравно, плус његове раније изјаве високо ће мотивисати америчке бираче српског порекла да гласају за Трампа“, сматра Трифковић.
Међутим, у државама где Срба има у већем броју, као што су Калифорнија на западној обали и Њујорк на источној, демократе већ имају уграђену већину, тако да ту српски гласови неће правити никакву разлику, оцењује Трифковић.
Срби од Бајдена немају ничем добром да се надају
Према његовим речима, Срби су традиционално гласали за демократе у првој половини 20. века. Међутим, већ у педесетим годинама почели су константно да гласају за републиканце, пре свега зато што су важили за веће борце против комунизма.
„Нити су Срби склони демократама, нити су овог пута у било каквој дилеми, јер српској заједници је јако добро познато где Бајден стоји, ко су чланови његовог транзиционог тима у случају да победи, ко ће бити творци његове спољне политике и да од тога Срби немају ничем добром да се надају“, закључио је Трифковић.
Прочитајте још: