Лавров: У Персијском заливу нестабилно као и пре, Америка: Иран је главна претња

Ситуација у Персијском заливу је нестабилна као и пре и постоји опасност да се ствари развију према крајње непредвидивим сценаријима, упозорио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров. Амбасадорка САД у УН Кели Крафт сматра да је главна претња у региону Иран.
Sputnik

Осигуравање мира у региону Персијског залива је важан и актуелан задатак за читаву међународну заједницу. Нездрава атмосфера у тој области за последицу има дестабилизацију међународних односа. Сматрамо да то питање треба да буде у фокусу сталне пажње Савета безбедности УН“, рекао је Лавров у он-лајн обраћању на седници тог тог тела УН посвећеној том региону.

Према његовим речима, неопходно је наставити дијалог како би се видело шта се може предузети да се ствари помере од линије ризика и да се дугорочно стабилизује ситуација у региону.

„Сви се сећају атмосфере с почетка ове године, тада су многи осетили бојазан од реалне могућности избијања рата великих размера у Заливу, али је најгори могући сценарио избегнут. Ипак, нема разлога за оптимизам – ситуација је нестабилна као и пре и сваког тренутка може доћи до опасних и непредвидљивих сценарија“, рекао је Лавров и подсетио на руски концепт регионалне безбедности.

Подсетимо, још у јулу прошле године руско Министарство спољних послова је представило концепт колективне безбедности у региону, у оквиру којег је предложено стварање заједничке антитерористичке коалиције под окриљем УН, као и организације за безбедност и сарадњу у зони Персијског залива. У документу је такође наглашено да тензије у региону „не опадају“ последњих деценија.

Руски председник Владимир Путин је почетком године рекао да би се, поред држава региона, међународној организацији за решавање проблема у Персијском заливу као посматрачи могле придружити и Русија, САД, ЕУ, Кина и друге земље.

Стална представница Америке при УН Кели Крафт, међутим, каже да нема потребе за руским концептом. Она је означила Иран као главни фактор који угрожава безбедност региона.

„Савет безбедности има све инструменте да приволи Иран на одговорност. Схватам да су руске колеге предложиле концепт колективне безбедности у циљу осигурања стабилности у региону. Уз дужно поштовање, мислим да је решење далеко простије. Овај Савет мора да нађе храбрости и да приволи Иран на одговорност“, рекла је она.

Крафт је оптужила Иран да подржава хусите у Јемену, за активности на територији Сирије, наоружавање Хезболаха у Либану и претње безбедности Израела.

Прочитајте још:

Коментар