Бугарски историчар: Морамо да одустанемо од идеје да су нам Македонци браћа

Бугарски и македонски историчари морају да пронађу решењe којe ће се заиста одразити на образовни програм, сматра Иван Илчев дописни члан Бугарске академије наука и члан Бугарско-македонске комисије за историју и образовање.
Sputnik

Иако су током састанака са македонским колегама успели да се договоре о променама у школским уџбеницима у стварности све остаје по старом.

„Оно што се договоримо неће имати апсолутно никакво значење ако тога не буде у уџбеницима. Деца у Северној Македонији и даље уче по уџбеницима у којима пише да су стари Бугари номадски народ татарско-монголског порекла који је пљачкао. То је глупост“, рекао је Илчев за бугарску телевизију „бТВ“. Он је додао да је таква формулација и даље присутна у уџбенику шестог разреда, иако су се македонске колеге изјавиле да то није истина.

„Морамо се одрећи идеје да су нам Македонци браћа. Они су суседна држава са својим интересима, а ми имамо своје. Током историје наши интереси су се укрштали, али постоје и друга подручја у којима можемо да радимо заједно“, рекао је Илчев.

Он сматра да би влада Бугарске требало да спроведе темељну анализу која је корист и какву штету за Бугарску може донети улазак суседа у Европску унију. 
Бугарски министар: Нека се Скопље не нада да ће нас неко притиснути и да ћемо се предати

„Разговараћемо само о братским осећањима или не? Ако не буде анализе како ће то изгледати у економској сфери, ако не буде анализе која би рекла: ако постане чланица Европске уније, вероватно ће нас подржати по одређеним питањима, али по неким питањима ће нам створити проблеме“, рекао је Илчев.

Раније се бугарски премијер Бојко Борисов састао са македонским министром спољних послова Бујаром Османијем и изразио подршку земљи на њеном путу ка ЕУ. Премијер ће се 11. новембра састати са колегом Зораном Заевом, а у децембру се очекује прва међувладина конференција о приступању Северне Македоније ЕУ.

Скопље се нада да ће Софија одредити датум конференције, али Бугарска има свој став, рекао је заменик премијера Красимир Каракачанов. Он је навео да велике европске земље, пре свега Немачка, врше притисак на Софију због Скопског питања.

Прочитајте још:

 

Коментар