Првом бојевом гађању присуствовали су министар одбране Александар Вулин и заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-мајор Петар Цветковић, саопштило је Министарство одбране.
Према речима министра Вулина, модерно ратовање је ратовање високих технологија, у којем се користе беспосадне платформе, због чега је и Војска Србије, предвиђајући такав развој модерних сукоба, набавила беспилотне летелице кинеског произвођача ЦХ-92А.
„Данас смо први пут на нашој територији, на полигону у Никинцима, имали право бојево гађање вођеним ласерским пројектилом и оно је било успешно. Војска Србије је тако добила још једну способност. Пратимо најбоље, пратимо најсавременије, а 353. извиђачка ескадрила је добила једно важно средство као и наше Ратно ваздухопловство и ПВО“, казао је Вулин.
Додао је да „све модерне армије гледају да што касније употребе живог човека, да што касније употребе војску“.
„Зато се купују беспилотне летелице, зато се конструишу беспосадне платформе. Зато Војска Србије напредује, модернизује се и може да каже да је са куповином ЦХ-92А бар у нашем региону преузела вођство и да је у стању да се носи и са много већим и развијенијим армијама него што смо ми“, истиче министар Вулин.
Помоћник министра за материјалне ресурсе др Ненад Милорадовић истиче да је у току завршна фаза испитивања пред пријем беспилотних борбених летелица ЦХ-92А и комплетног сета опреме у наоружање Војске Србије.
Ове летелице испоручене су Војсци Србије пре неколико месеци, подсећа Милорадовић и истиче да је након тога уследила обука наших посада код произвођача, где су посаде биле у прилици да гађају овим системом наоружања и употребе остале способности које беспилотна летелица ЦХ-92А има.
„Данас је претпоследњи дан испитивања и до сада је све успешно обављено, укључујући и бојево гађање бојевом ракетом ФТ-8Ц, на полигону у Никинцима. Остао је још један дан испитивања након чега ће се систем сматрати прихваћеним“, додао је он.
Милорадовић истиче да ће новоформирана извиђачка ескадрила ускоро достићи пуну оперативну способност и да ће значајно допринети укупној способности Ратног ваздухопловства и ПВО, извиђачким способностима, али и унапредити способности далекометне артиљерије, имајући у виду све функције које даљински пилотирани ваздухоплов ЦХ-92А може да обавља и дању и ноћу.
Беспилотне летелице ЦХ-92А, осим напада циљева на земљи, могу се користити за реализацију широког спектра задатака попут извиђања из ваздушног простора, прецизног одређивања координата уочених циљева на земљи, њиховог аутоматског праћења, за обавештајне припреме бојишта, корекције артиљеријске ватре, процене ефеката дејства, ласерског обележавања циља ради дејства друге ласерски вођене муниције (бомби и ракета).
Прочитајте још:
- Америка нам објашњава да је довољно да имамо лук и стрелу, а цео регион купује оружје /видео/
- „Глобал тајмс“: Зашто је НАТО преосетљив на то што Србија купује оружје од Кине
- Кинески „извиђачи“ - велики технолошки скок српске војске