Путин: Надам се да ће будућа америчка администрација бити спремна за дијалог о наоружању

Председник Русије Владимир Путин изразио је наду да ће следећа америчка администрација одговорити на предлог Русије о сарадњи у области информационе безбедности у сајбер простору, а такође ће бити спремна за дијалог о споразуму о стратешком наоружању и другим глобалним безбедносним питањима.
Sputnik

„Недавно сам се обратио Сједињеним Америчким Државама са предлогом да се започне свеобухватна расправа о међународној информационој безбедности. Схватамо да због предизборне кампање политичари у Сједињеним Америчким Државама немају времена за то, али надамо се да ће следећа администрација, каква год била, одговорити на предлог да се започне разговор о овој теми, као и о другим тачкама руско-америчке агенде, а то је проблем глобалне безбедности, судбина Споразума о стратешком офанзивном наоружању и низ других питања“, рекао је Путин на 17. годишњем заседању Међународног дебатног клуба „Валдај“.

„Знате и сами да постоји много тема које су зреле за искрени разговор. Спремни смо за конструктивну и равноправну дискусију о њима“, додао је Путин.

Америка одбила Путинов предлог

Он је приметио да су времена када су Москва и Вашингтон заиста расправљали и решавали о свим најважнијим међународним питањима, давно прошла.

„Очекујемо и разматрамо успостављање билатералног дијалога, у овом случају о сајбер безбедности, као важан корак ка много широј дискусији, уз учешће многих других земаља и организација“, рекао је Путин.

Према његовим речима, било би за жаљење ако Сједињене Америчке Државе не буду желеле да се укључе у овај посао. Међутим, у том случају, Русија је спремна да сарађује по овом питању са свим заинтересованим партнерима.

Интернет – платформа поверења

Сајбер простор може постати платформа за тестирање мера за изградњу поверења између земаља које се такмиче у свим областима, рекао је Путин.

Конкуренција је сада по правилу хибридне природе, утиче на све области, укључујући и оне у настајању. Стога поверење треба ојачати свуда. У том смислу, сајбер простор може послужити као платформа за тестирање ових мера, баш као што је у своје време контрола наоружања трасирала пут повећању поверења у свет у целини“, објаснио је руски лидер.

Он је позвао на несметан и безбедан рад сајбер простора.

„Немојте да заборавите да на Земљи не постоје само географски континенти. На планети се такође формира готово бескрајан дигитални простор, а људи га сваке године све брже освајају. Принудна ограничења повезана са епидемијом вируса корона само су подстакла развој даљинских електронских технологија и данас се комуникација, која се заснива на интернету, претворила у јавно власништво. И треба да радимо на томе да ова инфраструктура, сав сајбер простор, раде несметано и безбедно“, закључио је руски председник.

Прочитајте још:

Коментар