Сваког дана, у подне, овде звоне звона, а парохијани се моле за мир, здравље рањених и покој душе погинулих.
„У Арцаху (непризнатој Нагорно-Карабашкој Републици) постоје и много опаснија места. Постоји линија фронта која је веома опасна. А ово је наше ратиште и наш фронт, и ми такође морамо да се на њему боримо молитвом против зла“, каже јереј Андреас Тавадјан.
Према подацима јерменског Минсистарства спољних послова, 8. октобра Азербејџан је извео два ракетна напада на цркву, а током једног од њих рањени су и новинари који су се нашли унутра.
Председник Арцаха Араик Арутјуњан на својој страници на друштвеним мрежама назвао је догађај актом вандализма који „ иде против људских и Божијих закона“.
Са друге стране, Азербејџан је негирао све оптужбе за умешаност у уништавање цркве,
„Информације о гранатирању цркве у граду Шуши немају никакве везе са операцијама Азербејџанске армије“, каже се у саопштењу на званичној страници Министарства одбране Азербејџана на Фејсбуку.
Јерменски Сабор Светог Христа Спаситеља саграђен је у 19. веку, а архитектонски комплекс се састоји од цркве и звоника. За време рата током 90их година у храму су складиштене азербејџанске ракете за ракетне системе „Град“.