Председник Азербејџана: Жестоко ћемо вас казнити ако нападнете наше нафтоводе

Председник Азербејџана Илхам Алијев је рекао да ће у случају напада на нафтоводе и гасоводе Јереван бити строго кажњен од Бакуа и земаља чији део енергетске безбедности осигурава Азербејџан.
Sputnik

„Цевоводи су на нашој територији заштићени на одговарајући начин. Али, наравно, чули смо претње званичника из Јерменије. Рекли су да ће напасти наше цевоводе и терминал Сангачал, који је од великог значаја за транспорт нафте и гаса. Ако то ураде, онда ће зажалити. Биће строго кажњени од нас и земаља чији део енергетске сигурности обезбеђује Азербејџан. Каква ће бити реакција ових земаља? У ове цевоводе су уложене милијарде“, рекао је Алијев у интервјуу за јапански лист „Никеи“.

Према његовим речима „инвестиције су извршиле међународне банке: Светска банка, Европска банка за обнову и развој, Азијска банка за развој, Европска инвестициона банка и друге“.

„Због тога би руководство Јерменије требало добро да размисли. Наравно, као што сам већ рекао, Азербејџан ће их строго казнити и не мислим да ће се усудити да то учине, да почине још један ратни злочин", закључио је Алијев.

Раније је азербејџански председник изјавио да не искључује могућност културне аутономије Јермена у Нагорно-Карабаху, али да „о референдуму нема ни говора“. Лидер Азербејџана је искључио могућност настанка друге јерменске државе у Азербејџану, али је истакао да ће права и безбедност Јермена, који живе у Карабаху, бити у потпуности поштована.

У ексклузивном интервују за Спутњик је изјавио да Азербејџан никада неће признати независност Нагорно-Карабаха.

Баку: Подржавамо преговоре о Карабаху, изјаве Јеревана лицемерне

Сукоб у Нагорно-Карабаху

Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.

У Москви су 9. октобра одржани преговори министара спољних послова Јерменије и Азербејџана који су трајали више од десет сати и завршени су усвајањем споразума о прекиду ватре од поднева 10. октобра у хуманитарне сврхе ради размене ратних заробљеника и других притворених особа и тела мртвих. Међутим, истог дана стране су почеле да се међусобно оптужују за кршење примирја. 

Други покушај организовања хуманитарног прекида ватре био је у ноћи између 17. и 18. октобра, али већ неколико сати након што је примирје ступило на снагу, Јерменија и Азербејџан изјавили су да га друга страна није испоштовала.

Прочитајте још:

Коментар