Дачић би могао због Косова опет да добије кључни задатак /видео/

Пред новом Владом Србије су бројни изазови због вируса корона на унутрашњем али ништа мањи нису ни они на спољном плану, оцењује социолог Владимир Вулетић. Он сматра да се именовањем нових министара спољнополитички курс неће мењати.
Sputnik

Иако су многи остали затечени одлуком председника државе да наредну Владу орочи и да у њој више не буде досадашњи шеф дипломатије Ивица Дачић, за Вулетића то није било изненађење. Он каже да за Владу можемо да кажемо и да је кризна, јер ће се суочавати са изазовима не само у здравственом систему већ и економији, а онда и са реакцијама грађана на све то што ће се дешавати. Неколико кључних личности на које се председник Србије могао ослонити остају у Влади Србије, почев од мандатарке која је, каже наш саговорник, заслужила његово поверење.

„Тешко је када освојите много мандата да кажете неком да није добро радио али, са друге стране, ако размишљате дугорочније, постоји потреба да се уведу неки нови људи. У том смислу мора да се прави нека врста баланса. Зато је било битно да кључне личности остану у Влади и да управо оне представљају  континуитет њеног рада,” рекао је Вулетић у емисији радио Спутњика „Од четвртка до четвртка“.

Дачић можда опет пред кључним изазовом

Највеће изненађење свакако је било померање досадашњег шефа дипломатије на функцију председника Скупштине Србије. Наш саговорник подсећа да је Ивица Дачић вратио социјалисте у на политичку сцену, да га гласачи препознају као личност која има посебне везе са Русијом и која се истакла по питању повлачења независности такозване државе Косово.

 „Сада неко може да мисли да је то својеврсни заокрет у спољној политици али може да се цела ситуација посматра и другачије. Шта би биле консеквенце односа према Косову због којег можемо да очекујемо и све снажнији притисак, пре свега ЕУ, да Србија призна независност. Уколико до тога заиста и дође онда бисмо морали да мењамо Устав што је надлежност Скупштине Србије, па се тако на позицију Дачића баца једно сасвим другачије светло,“ рекао је Вулетић.

Формално гледано, објашњава он, место председника парламента је друго по важности, одмах иза функције председника државе. Неоспорно је међутим, каже Вулетић, да је Дачић председник Скупштине у којој већину чине представници друге странке али наглашава да је направљена једна фина равнотежа моћи.

Селаковић министар са искуством

Први пут у Србији село добија министарство

Као Дачићев наследник већ данима уназад се спомиње само једно име – Никола Селаковић, досадашњи генерални секретар председника Србије који је већ имао министарско искуство.

 „Селаковић је изузетно лојалан  Вучићу, а овај потез тумачим у светлу да ће председник државе сада још интензивније бити посвећен питањима која се односе не само на спољну политику већ и на КиМ. Ова одлука је дакле директно скопчана са питањем решавања Космета, а евентуални избор Селаковића само би значио да председник Вучић има потпуну контролу. Ми смо имали прилику да чујемо како су његови и Дачићеви односи складни али ми не знамо да ли је заиста увек и било тако,“ нагласио је Вулетић.

Нема заокрета спољне политике Србије

Наш саговорник и поред овог потеза не сматра да ће нова Влада правити заокрет од Русије ка западу, јер је Србија и до сада покушала да одржи своје место на столици која је на четири ноге – Русији, Европи, односно Немачкој, Сједињеним Државама и Кини.

 „Једина нога на којој се клецало, која је била краћа, била је Вашингтонска. Споразум који је тамо потписан може, међутим, да дестабилизује неке друге односе. Србији ће бити све теже да балансира између та четири стуба, јер свако померање изазива реакције осталих страна. Поред тога што ће притисак Берлина бити све већи да признамо независност Косова, Русија ће посматрати ову врсту приближавања Србије Вашингтону. Сматрам да је Русија врло вештим дипломатским начинима саопштила да није баш потпуно срећна због свега што се дешава. И поред тога што долази шеф руске дипломатије Сергеј Лавров наредне недеље, председник Русије Владимир Путин не долази упркос најавама. И за Србију и за Русију је важно да се утисак о снажним и пријатељским односима не квари, зато и није било неких потреса али су одређени сигнали, чини ми се, ипак послати,“ каже наш саговорник.

Прочитајте још:

Коментар