„Председник (Владимир) Путин изјавио је да ће Русија поштовати све своје споразуме са Јерменијом и то је веома јасан знак. Мислим да је то важно за Русију, руску политику, у целини за Кавказ, и конкретно за јужни Кавказ - врата која воде у Турску, Иран, на Блиски исток, у централну Азију“, навео је Саркисјан у интервјуу за египатско издање „Ал-Ахрам Викли“.
Јерменски председник је посебно истакао војно-политичке споразуме између две земље као и чињеницу да је Јерменија један од оснивача Организације Споразума о колективној безбедности (ОДКБ).
„Русија ће стати уз Јерменију као стратешки савезник, ако Јерменија буде нападнута“, уверен је он.
Говорећи о актуелном сукобу у Нагорно-Карабаху Саркисјан је истакао да је Русија поуздан и активан посредник међу сукобљеним странама.
„Улога Русије је овде веома важна, она је показала своју приврженост трагању за мирним решењем сукоба, а 10. октобра је била посредник између две стране у успостављању режима прекида ватре. Треба признати да је то био смео, правовремени корак иако азербејџанска страна и даље остаје на својим агресивним, деструктивним позицијама“, закључио је председник Јерменије.
Сукоби у Нагорно-Карабаху
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
У Москви су 9. октобра одржани преговори министара спољних послова Јерменије и Азербејџана који су трајали више од десет сати и завршени су усвајањем споразума о прекиду ватре од поднева 10. октобра у хуманитарне сврхе ради размене ратних заробљеника и других притворених особа и тела мртвих. Међутим, истог дана стране су почеле да се међусобно оптужују за кршење примирја.
Други покушај организовања хуманитарног прекида ватре био је у ноћи између 17. и 18. октобра, али већ неколико сати након што је примирје ступило на снагу, Јерменија и Азербејџан изјавили су да га друга страна није испоштовала.