Спутњик добио бесплатан публицитет: Дебитовао у ХБО серији

Неки о слави могу само да сањају, други напорно да раде читав живот да би ушли у шоу-бизнис, али Спутњик је свој велики медијски продор имао и захваљујући ХБО-овој мини-серији која понавља већ давно раскринкане тврдње о мешању Русије у америчке изборе 2016. године.
Sputnik

Спутњик је изненађен бесплатним публицитетом у серији заснованој на измишљеним мемоарима отпуштеног директора ФБИ-а Џејмса Комија о изборима у Сједињеним Америчким Државама 2016. године.

Портал Спутњик се спомиње у мини-серији у сцени у којој су драматизовани наводи некадашњег директор ФБИ-а о дослуху сарадника америчког председника Доналда Трампа са Москвом – иако је давно доказано да су ти наводи лажни.

Симоњанова исмејала Комија

„Увиђамо да се пропаганда о Хилари Клинтон коју користи Спутњик и РТ појављује у Трамповим говорима“, рекао је један од федералаца и додао „не знамо да ли је координисано, али …“

ХБО пошто је написао сценарио односно пре пласирања серије није ни контактирао канцеларије Спутњика у Вашингтону, Единбургу или Москви. А очигледно се нису потрудили ни да на Гуглу провере бројне извештаје који разоткривају сензационалистичке измишљотине Курта Ехенвалда.

Истинита прича започела је када је бивши уредник Спутњика Бил Моран направио грешку објављујући причу на основу објаве на Твитеру.

Не размишљајући о изворима и ослањајући се на твитове, уредник није узео у обзир публикације портала „Викиликс“. Као резултат тога, на сајту Спутњика је објавио чланак у којем је ауторство једног од приватних писама посвећених скандалу у Бенгазију приписао Сиднију Блументалу, новинару и политичком консултанту који је од 1997. до 2001. године био помоћник Била Клинтона, а после тога и дуги низ година радио са Хилари Клинтон.

Према Морановим речима, брзо је схватио грешку коју је направио и уклонио чланак који је на сајту био свега 19 минута и за то време га је прочитало око 1.000 људи.

Након што је Трамп цитирао исти твит на скупу у Пенсилванији касније тог дана, увек будни Ехенвалд саставио је два и два и добио пет ─ правећи од једноставне грешке огромну измишљену заверу између „Руса“ и Трампа.

„То би требало да изазове забринутост не само због покушаја Москве да манипулише изборима, већ и због тога како је Трамп почео да гура руске дезинформације америчким гласачима“, рекао је Ехенвалд.

Али тај се наратив ─ баш као и остатак хистерије Русијагејта брзо распао, чак је и либерални „Вашингтон пост“ истакао да је то бесмислица, а „Њузвик“ повукао причу. 

Коментар