„САД не схватају са ким имају посла. Ви сте рекли да ми вратимо С-400 назад у Русију. Али ми нисмо племенска држава, ми смо Турска“, рекао је Ердоган.
Он је додао да САД могу да користе санкције какве год желе. „Какве год санкције да буду, не одлажите њихово изрицање“, нагласио је Ердоган.
Он је подсетио да је Турска дала новац за америчку пету генерацију борбених авиона Ф-35, али САД до сада нису испоручиле ниједан.
Ердоган је потврдио у петак да су пробна лансирања система С-400 извршена током вежби 16. октобра. Он је рекао да Турска планира са лансирањем, упркос ставу САД.
Чак и пре Ердоганове изјаве, амерички Стејт департмент рекао је да су акције Турске у супротности са њеним обавезама унутар НАТО-а.
Турско Министарство одбране одбацило је оптужбе америчке стране.
Русија је у септембру 2017. године потписала уговор са Турском о набавци ракетних система С-400 у вредности од 2,5 милијарде долара.
Прва серија по овом уговору испоручена је Анкари ваздушним превозом у јулу 2019. Овим уговором, такође, предвиђен је делимични пренос производне технологије на турску страну.
Турска је прва држава чланица НАТО-а која је од Русије купила такве ракетне системе ПВО. Одлука Турске да набави ракетне системе земља-ваздух С-400 руске производње изазвала је негативну реакцију САД и НАТО-а у целини, при чему Вашингтон никада није престао да притиска Турску да одустане од својих планова.
Како Турска није попустила под притиском, Вашингтон је Анкару искључио из америчког програма развоја борбених авиона пете генерације Ф-35, преноси Мондо.
А о Емануелу Макрону...
Ердоган је раније данас изразио сумњу у ментално здравље Емануела Макрона, дан пошто је изнео сличан став о француском председнику, што је изазвало бурну реакцију Париза који је позвао свог амбасадора у Анкари на консултације.
Ердоган је данас током једног телевизијског обраћања рекао да је француски председник „даноноћно опседнут њиме“.
„Он (Макрон) је случај и заиста треба да буде подвргнут испитивањима (о менталном здрављу)", рекао је председник Турске.
Ердоган је недавно оценио као провокацију изјаву Макрона о „исламистичком сепаратизму“ и потреби да Француска „структурира ислам" пошто власти у Паризу припремају закон о том питању.
Турски председник је потом у суботу током једног телевизијског обраћања осудио Макронов став према муслиманима.
„Све што можемо рећи о шефу државе који се на овај начин односи према милионима чланова различитих верских заједница јесте - прво идите на прегледе менталног здравља“, рекао је Ердоган и додао да је Макрону потребно лечење.
Француски председник је прошле недеље на комеморацији убијеном наставнику историје и географије Самуелу Патy рекао да ће земља „наставити да брани карикатуре“. Патија је убио исламиста јер је наставник на часу о слободи изражавања ђацима показао карикатуре муслиманског пророка Мухамеда.
Француска је као реакцију на изјаву Ердогана у суботу, која је оцењена као „неприхватљива“, позвала свог амбасадора у Анкари на консултације, а то се дешава први пут од успостављања дипломатских односа две земље.