Насина Стратосферска опсерваторија за инфрацрвену астрономију (СОФИА) потврдила је да је први пут пронађена вода на Месечевој површини обасјаној Сунцем.
Ово откриће потврдило је да вода на овој планети није ограничена само на хладна и сеновита места.
СОФИЈА је открила молекуле воде (Х2О) у кратеру Клавиус, једном од највећих кратера видљивих са Земље, смештеном на Месечевој јужној хемисфери. Претходна посматрања Месечеве површине открила су неки облик водоника, али нису успела да направе разлику између воде и њеног блиског хемијског сродника, хидроксила (ОН).
„Имали смо назнаке да би Х2О - вода коју познајемо - могао бити присутан на сунчевој страни Месеца“, рекао је Паул Херц, директор Одељења за астрофизику у Дирекцији научне мисије у седишту НАСА-е у Вашингтону.
„Сад знамо да је тамо. Ово откриће доводи у питање наше разумевање месечеве површине и поставља интригантна питања о ресурсима релевантним за истраживање дубоког свемира.“
Поређења ради, пустиња Сахара има 100 пута већу количину воде од оне коју је СОФИА открила у месечевом тлу.
Упркос малим количинама, откриће поставља нова питања о томе како се вода ствара и како опстаје на суровој, безваздушној Месечевој површини.
Вода је драгоцени ресурс у дубоком свемиру и кључни састојак живота какав познајемо.
Остаје да се утврди да ли је пронађена вода лако доступна за употребу као извор.
НАСА жели да сазна све што је могуће о присуству воде на Месецу пре покретања програма Артемис, у оквиру кога је предвиђено слање људске поседе на Месечеву површину 2024. године.
Прочитајте још: