„Ми се руководимо једначином која укључује коштање и ефикасност. Не подлежемо политичким притисцима, радимо диверзификацију и купујемо оружје и од Кине, Русије и ако треба од свакога, купићемо и од Јупитеријанаца ако је добро и јефтино“, рекао је Лазански гостујући у емисији „Фокус“ ТВ Б92.
Војна сарадња Србије и Русије
Како је рекао, Србија не гледа политичку позадину, иако је куповина сваког већег система истовремено и политичка одлука.
У погледу укупне сарадње Србије и Русије у номиналним износима, како је рекао, војна сарадња је међу најјачима.
Лазански је навео да је највећи извоз у погледу доларске или у валутама евра извоз женских чарапа, и да их Србија годишње извезе у вредности од 120 милиона евра на руско тржиште.
„После тога су јабуке, па руски извоз наоружања у Србију“, рекао је Лазански.
У саставу Војске Србије, како је рекао, постоје совјетски модели наоружања и руски модели наоружања.
„То је претежно у области оклопне технике, противваздушних система и ратног ваздухопловства, и наравно да ту нешто Руси ремонтују, нешто су нам донирали“, рекао је и додао да је Русија донирала 30 тенкова и 30 оклопних аутомобила БРДМ 2 – „десет је већ стигло, 20 треба да дође“.
„Треба и да дођу ремонтовани руски тенкови који су нам донирали. Донирали су нам шест мигова 29, Панцир смо купили“, рекао је он.
Лазански је навео да је војно-техничка сарадња барем 50, ако не и 60 одсто комплетне сарадње две државе. Како је оценио, „то је наслеђено самим тим што је бивша Југославија куповала совјетске системе“.
„Ако би све то сад избацили напоље и почели да купујете западно, то би ужасно коштало“, рекао је амбасадор.
Он је навео да је део санкција јесте нанео штету руској економији, али не онолико колико запад мисли.
Посета Путина није била заказана
Када је у питању посета председника Русије Владимира Путина Србији, о којој се говорило, Лазански каже да она није била заказана и да „Путин није изашао из Русије и није био ни у једној посети ван Русије од фебруара“.
„Јесте било плана везаног за отварање Храма Светог Саве у Београду, али није било заказивања посете. Пошто ти радови још нису комплетирани, а имамо ситуацију налета вируса корона, и ако отварате Храм без присуства верника, не можете ризиковати да отварате са 30.000 људи и да вам дође руски председник“, каже Лазански.
Он је рекао да када се званична посета председника отказује, то се нотира и наводи због чега је посета отказана.
На питање када би Путин могао доћи у Србију, Лазански је рекао да то зависи од пандемије вируса корона.
„Сви жељно очекујемо вакцинацију. Војни врх Русије се вакцинисао, а када и да ли ће се Путин вакцинисати је његова лична одлука. Он чак ни своје министре не прима, све се ради онлајн“, напоменуо је Лазански и објаснио да због епидемије четири милиона грађана Москве ради из викендица.
Говорећи о споразуму који је поводом питања Косова и Метохије потписан у Вашингтону, Лазански је казао да није било „великих коментара“.
Лазански је оценио да најављена посета шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова, која је отказана јер је Лавров у самоизолацији, нема везе са формирањем владе у Србији.
„Да посета има неке везе са формирањем Владе Србије је пренатегнута теза. Случајно је коинцидирало и то је то“, рекао је он.
Прочитајте још: