Протест код Лознице против рудника литијума: Странци одбили разговор са мештанима /фото/

У селу Брезјак у лозничком крају данас је одржан велики протест испред представништва мултинационалног концерна Рио Тинто, а против намере те компаније да отпочне експлоатацију руде литијума.
Sputnik

Локално становништво највише брине утицај прљавих технологија повезаних са ископавањем литијума на њихову околину, на шта су често упозоравали и домаћи стручњаци за заштиту животне средине, саопштио је покрет Ослобођење.

Марија Алимпић из удружења  „Заштитимо Јадар и Рађевину“ у обраћању окупљенима истакла је да „грађани нису обавештавани о овом пројекту, није било никаквих консултација, а многи су и застрашени“.

„Морамо да будемо свесни колико дугорочних проблема ће овај пројекат да остави, не само за становнике Лознице и околине, већ и целе Србије“, рекла је Алимпићева и додала:

„Представник Рио Тинта Грегори Махер не зна где је дошао. Срби ће да бране своје домове, своја села и своју животну средину“.

Протест код Лознице против рудника литијума: Странци одбили разговор са мештанима /фото/

То је потврдио и мештанин Славиша Милетић, који је у ватреном говору рекао да је „потомак славних предака и отац шесторо деце, али да не намерава да се повуче, већ да се бори за своју земљу“.

Професор Душко Кузовић, представник покрета Ослобођење, нагласио је да пројекат није транспарентан.

„Студија изводљивости је проглашена пословном тајном компаније Рио Тинто. Захтевамо мораторијум, не само на овај пројекат, већ и на све друге подухвате који трајно уништавају животну средину, попут мини-хидроелектрана“.

На скупу су говорили и представници еколошких покрета, организације ПАКТ, „Не дамо Јадар“, који већ дуже време указују на бројне проблеме ископавања литијума. Протест је окупио више стотина мештана Брезјака и околних села, који су носили транспаренте „Рио Тинто далеко ти лепа кућа“, „Ми бранимо целу Србију“, „Шта ће нам рећи наша деца“, „Вама литијум – нама отров“.

Протест код Лознице против рудника литијума: Странци одбили разговор са мештанима /фото/

Протесту је присуствовао и председник покрета Ослобођење, Млађан Ђорђевић, који је пре неколико дана у медијима указао на проблеме и штетне последице овог пројекта, објаснивши да ће Србији након завршетка експлоатације остати „уништена животна средина у једном од најлепших делова земље, као и седам милијарди тона отровне јаловине“.

Представници Рио Тинта су напустили канцеларије пре почетка протеста, одбивши притом да разговарају са окупљеним грађанима.

Прочитајте још:

Коментар