Откривена Бајденова стратегија за Србију: Шта нас чека ако у Америци победи кандидат демократа

Саветник кампање Џоа Бајдена, Мајкл Карпентер, каже да постоји Бајденова стратегија за Србију и истиче да председнички кандидат демократа јако добро познаје нашу земљу и Западни Балкан и има добар однос са председником Александром Вучићем.
Sputnik

Карпентер је за ТВ Прва рекао да је о Бајденовој стратегији за Србију разговарано више пута са припадницима српско-америчке заједнице који подржавају Бајдена и о томе какав би био стратешки приступ Србији, преноси Танјуг.

Бајден жели да испуни бошњачки сан и натера Србе у НАТО

Како је навео, био би фокусиран на улазак Србије у ЕУ, подршку даљим реформама у области владавине права, на боље међуљудске везе, у смислу путовања и улагања америчких компанија у Србији, као и на јачање билатералних војних односа између САД и Србије...

„Бајден јако добро познаје Србију и Западни Балкан, има добар однос и сарадњу са председником Вучићем, они су се састали више пута, а ја сам присуствовао бројним састанцима“, рекао је Карпентер, који је и директор организације „Пен Бајден центар“.

Он је премијерку Србије Ану Брнабић назвао „врло занимљивом и искусном политичарком“ и изразио наду да ће Бајденова администрација с њом сарађивати.

„Постоје шансе да се искористе неке везе које су успостављене у претходних неколико година, али циљеви су да се Србија учврсти као стратешки важна земља на Западном Балкану и учврсти у ЕУ и евроатлантским структурама“, рекао је Карпентер на питање какву политику и однос Србија може да очекује ако Бајден победи на изборима 3. новембра.

Упитан какав однос Србија може да очекује од Бајдена према дијалогу Београда и Приштине ако победи, он тврди да је крајњи циљ дијалога обострано признање.

„Језичак на ваги“: Могу ли Срби из три државе да одлуче изборе у Америци

„Од Бајденове администрације бих очекивао много активније учешће, заједно са ЕУ, да седну заједно за сто, да немамо два паралелна процеса који се дешавају, а једни не обавештавају друге, већ да имамо два истовремена процеса. Један јединствени дијалог између Србије и Косова, уз ЕУ и Америку. Мислим да ће то довести до највећег успеха у будућности“, поручио је Карпентер.

Оценио је и да је Вашингтонски споразум у многим елементима позитиван, у смислу економских веза и комуникација између Београда и Приштине.

„Мислим да је све то сјајно, али моја главна замерка није његова садржина, већ чињеница да је одвојен од европског дијалога. Надам се да ће се у будућности синхронизовати иницијативе САД и ЕУ и да ће заједно САД и ЕУ водити тај дијалог ка закључењу да можемо да имамо Србију у ЕУ“, поручио је он.

Карпентер је додао да је велики оптимиста да ће Бајден победити на изборима, а на питање да ли ће, уколико се то догоди, бити његов Гренел, рекао је да не може да говори о томе каква ће бити његова будућа улога у Бајденовој администрацији.

Прочитајте још:

Коментар