Заменик шефа одељења за спољне црквене везе Синода РПЦ протојереј Николај Балашов објавио је две фотографије манастира на својој страници на фејсбуку – до августа ове године, када је манастир још увек имао статус музеја и после тога, када је он, одлуком председника Реџепа Тајипа Ердогана претворен у џамију.
„Манастир Хора у Истанбулу, након адаптације за коришћење као џамија. Некад – сад. Ужас савременог варварства. Туга за православне хришћане. Остаци живописног сведочанстава о томе шта је некад био Константинопољ, царица и мајка градова – сахрањују се на нашим очима, одлазе у мрак“, написао је свештеник.
Судећи по фотографијама, током трансформације манастира у џамију плафони су постали два-три пута нижи: прекрили су их панелом, грубо обојеним белом бојом. На крају су високи осликани сводови, мозаици и куполе у потпуности били сакривени.
Храм Христа Спаситеља у Хори, који су турске власти претвориле у џамију „Карије“ биће отворен за посетиоце 30. октобра 2020. Године. Тог дана ће бити одржана молитва, први пут након 75 година.
Познати мозаици ће бити покривени завесама, као у Аја Софији. Хора ће бити отворена како за муслиманске молитве, тако и за посете туриста.
Византијска црква Хора у Истанбулу је изграђена у 6 веку. У 16. веку, након што су Турци освојили Цариград, она је била претворена у џамију. Међутим, од 1945. године она је функционисала као музеј „Карије“. Ипак, 75. година касније ова одлука је поништена и она ће сад опет бити претворена у џамију.