ЕУ подрива Шпанију којој се привиђа 10.000 руских војника у Каталонији

Једини начин да се објасни зашто Шпанија оптужује Русију да помаже сецесију Каталоније је тај да је иберијска краљевина, као многе друге земље ЕУ, подлегла антируској хистерији.
Sputnik

Ипак, када једна држава оптужује другу за нешто, очекивано је да оптужница буде реална и макар за нијансу мање апсурдна од оне која је изнета у шпанској јавности на рачун Русије. Русија је оптужена да су извесни њени држављани обећали бившем каталонском председнику 10 000 војника и велику количину новца као помоћ у сецесији.

У оптужби се види печат Брисела

Штавише, у оптужби се помиње да је помоћ каталонским сепаратистима део шире руске стратегије за дестабилизацију Европске уније.

„У том контексту, у оптужби пре свега видим печат Брисела, који преко својих чланица покушава да утиче на креирање негативне кампање против Русије“, наглашава хиспаниста Рајко Петровић из Института за европске студије.

Оптужби да Русија помаже каталонски сепаратизам било је и раније, додаје он, у време одржавања референдума о независности. Тада су за дестабилизацију Шпаније оптужени лично Владимир Путин, а телевизија „Раша тудеј“ и „Спутњик“ да су медијски припремали терен за сецесију.

„Мислим да су те оптужбе бесмислене јер, ако погледате шта се тада конкретно дешавало на терену, видећете да је Карлос Пуђдемон, тадашњи каталонски председник, прво побегао у Немачку, а потом у Белгију, где се данас налази. Белгија га и данас не испоручује Шпанији. Из те перспективе гледано, Белгија, Немачка, па и ЕУ у целини, далеко више дестабилизују Шпанију него Русија“, каже Петровић.

„Руски траг“ води до главног каталонског човека

У Барселони и Ђирони, у великој операцији шпанске полиције, ухапшена је 21 особа, углавном политичари и бизнисмени под оптужбом да су незаконито финансирали боравак некадашњег каталонског председника Карлоса Пуђдемона у Белгији, где је овај отишао у егзил након референдума о независности 2017.

Шпански судија, који је дао дозволу за претресе и хапшења открио је  и „руски траг“ - тврди се да је група Руса била спремна да пружи подршку покрету за независност и наводно су у октобру 2017. понудили Пуђдемону „да рачуна на десет хиљада војника и предложили му да отплате цео каталонски дуг“.

Главни човек кога власти у Мадриду оптужују за сарадњу са Русијом у припреми отцепљења Каталоније је Виктор Терадељас, бивши лидер једне од најзначајнијих каталонских странака, партије Конвергенција и унија. Терадељас је оптужен да се, неколико дана уочи референдума, наводно састајао са неидентификованим представником Владимира Путина.

Поред оптужбе да је Русија понудила 10 000 војника и велику новчану помоћ, шпански медији наводе да је тада Терадељас, који је у то време вршио дужност спољнополитичког координатора каталонске владе, у њено име обећао руском представнику да ће независна Каталонија признати припајање Крима Русији.

Операција само јача каталонску решеност о независности

Према Петровићевим речима, људи који су ухапшени представљају врх каталонског политичког естаблишмента. Ради се о лидерима најзначајнијих каталонских партија и угледним бизнисменима – Хавијеру Вендрељу, једном од лидера Каталонске републиканске левице, једне од најзначајнијих странака у Каталонији, Давиду Мадију, једном од шефова Конвергенције и уније, Ориолу Сорелу, једном од најпознатијих каталонских бизнисмена и Ђозепу Луису Салаију, некадашњем координатору за спољне послове каталонске владе.

Коментар