Улица којом су тријумфално пролазили руски цареви /фото, видео/

Тверска је једна од најстаријих московских улица – више пута су јој мењали назив, рушени су архитектонски споменици и православне цркве и подизана су нова здања, два пута је проширивана, али је сачувала своју оригиналност и непоновљиви шарм.
Sputnik

Овде су се одувек налазиле луксузне продавнице, скупи ресторани и хотели и прелепе виле богатих Московљана. Ту се и данас славе сви најважнији празници и организују масовне народне шетње.

Овом улицом на Дан победе над фашизмом 9. маја сваке године пролази историјска и најсавременија војна техника, а милиони грађана поносно парадирају у „Бесмртном пуку“ .

Још у 12. веку овуда је водио пут за Твер – престоницу суседног кнежевства, па је Тверска тако и добила назив. Улицу је од Кремља одвајала река Неглинка. Она је још почетком 19. века сакривена под земљу и сада тече кроз цеви.

Улица којом су тријумфално пролазили руски цареви /фото, видео/

У време Петра Великог овде су постављане тријумфалне капије поводом празника или крунисања царева – биле су дрвене и демонтиране су након прославе, а након војних победа Тверску су украшавали цвећем и иконама.

На улазу у Тверску, из правца Кремља, стоје два здања подигнута у размаку од само тридесетак година. С леве стране је „Национал“, један од најлуксузнијих хотела с почетка 20. века, а с десне стране је симбол совјетске власти – зграда Савета рада и одбране, подигнута на месту срушене православне цркве. У њој се данас налази Државна дума, Доњи дом руског парламента...

Многи Московљани ће туристима скренути пажњу и на зграду у Тверској број 9 из четрдесетих година прошлог века, где је живела политичка елита и московска интелигенција. Постоји прича да су гранит, којим је обложена зграда, у Москву донели Немци да би направили споменик Хитлеру у част победе над Совјетским Савезом. Али, њихов план је пропао.

Шетња Тверском улицом не би била потпуна без посете Тверском тргу, који данас краси Споменик Јурију Долгоруком, легендарном оснивачу Москве. Споменик је подигнут 1947. године поводом обележавања 800. годишњице града. 

По Стаљиновом наређењу, годину дана раније у Кијев је послата експедиција са циљем да се пронађу посмртни остаци кнеза Јурија Долгоруког и пренесу у Москву. Према Стаљиновој замисли, кнез је требало да буде достојно сахрањен у Москви током прославе јубилеја града. Међутим, експедиција је била неуспешна.

Улица којом су тријумфално пролазили руски цареви /фото, видео/

Јуриј Долгоруки данас гледа ка згради градске управе. Дворац је изграђен за московског грофа Захара Черњишева, 1782. године и цела Москва је овде долазила на балове. После смрти првог власника, зграду је откупила држава и од тада је то званична резиденција московских градоначелника.

Зграда је преживела велики Московски пожар 1812. године, али је тешко оштећена вандализмом француских трупа, који су користили дрвена врата и паркете за ложење пећи и камина.

Овде је организован и пријем у част рођендана цара Александра Првог, а након пресељења владе у Кремљ, Владимир Лењин је неколико пута ту наступио. Одржао је и говор са балкона зграде и обратио се комунистима који су ишли на фронт.

Улица којом су тријумфално пролазили руски цареви /фото, видео/

Oво здање, тежине око 20.000 тона, померено је за око 13,5 метара када је проширена Тверска улица тридесетих година прошлог века. Премештање је трајало само 41 минут, што је био нови светски рекорд. 

Какве још приче  и легенде чува главна московска улица, сазнајте у новој епизоди "Моје Русије".

Новинарка Спутњика Oливера Икодиновић у видео-блогу „Моја Русија“ води вас сваке друге недеље на вама позната, али и скривена места Москве и Русије. Завирите са нама у различите кутке Русије и њене престонице, упознајте њихове лепоте и традицију и осетите дух земље и душу Руса.

Прочитајте још:

Коментар