ЛП Дуо, састав који је квантну физику претворио у музику

Соња Лончар и Андрија Павловић из састава ЛП Дуо претворили су квантну физику у музику. Они су претворили и клавирску музику у поп, акустични клавир у дигиталну миксету, концерт у хармонију сфера. Ови уметници стварају аутентичан звук и показују нам да класика може да се слуша на фестивалима, а поп и електро у Народном позоришту.
Sputnik

Наступали су по целом свету, од Њујорка до Сингапура, али најбољи концерт званично одржали су 2. марта 2019. у Великој дворани Коларчеве задужбине, наступ који им је донео награду Удружења музичких уметника Србије. Наиме, ЛП Дуо лауреат је јубиларне, 50. награде УМУС-а за најбољи концерт, а признање је парадоксално уследило у периоду када концерата нема.

„Свака пажња крије и носи одговорност да човек има високе критеријуме према свом раду. Прављење музике је усамљенички посао, али њено извођење и дељење са публиком је најдрагоценије. Жељни смо контакта и размене“, каже за Спутњик пијаниста Андрија Павловић.

Отворени према разним уметностима и музичким изразима, пијанисти Соња Лончар и Андрија Павловић класику су изразили на свој начин. И пружили нам јединствен, комплексан, помало меланхоличан, али сигурно снажан музички израз.

ЛП Дуо, састав који је квантну физику претворио у музику

За 16 година постојања, на репертоару ЛП Дуа нашла се ауторска музика, али и композиције других музичких стваралаца. Нису им страни ни Моцарт, ни Џон Кејџ, а ни Трики. Објавили су седам албума, а последњи „Duality“ представља нам ауторску музику компоновану на хибридном клавиру.

Квантна музика и хибридни клавир

Идеја да науку претворе у уметност, односно квантну физику у музику, настала је из радозналости и дружења.

„Занимало нас је да откријемо нешто што не знамо. И тако смо са електроинжењером Драганом Новковићем и неколико квантних физичара још 2012. године ушли у пројекат ’квантна музика‘“, открива Павловић.

Истраживање се заснивало на концепту ширења подручја звука и клавира као инструмента. Било им је потребно да створе аутентичан инструмент који ће остварити њихове некласичне замисли. Тако из дружења са научницима настаје хибридни клавир – јединствени инструмент који комбинује звук клавира и синтисајзера, а заснива се на алгоритмима и једначинама. Два наизглед акустична клавира заправо контролишу компјутер, а оно што се чује зависи од тога шта се и како свира.

Звучи компликовано када се о томе прича, звучи божански када се та музика слуша.

„Када виде два клавира, људи се изненаде, јер чују нешто друго. Тај трик обрнутог поларитета чула их збуни и тек се тада препусте музици јер схвате да је музика емотивна и искрена. Наша прича се не завршава на технолошкој иновацији, јер ми се бавимо суштином музике, а то је фина комуникација“, тврди Андрија Павловић.

ЛП Дуо између чинова

ЛП Дуо нису само закорачили у науку; њихове композиције не одјекују само концертним халама. Музика Соње и Андрије присутна је и у позоришту и на филму, што, како кажу, веома утиче на њихове ауторске песме.

„Човек себи не може да задаје немогуће идеје, али неко други то може. У позоришту и на филму музика се другачије слуша и о њој се другачије размишља. У том смислу, када стварамо ауторску музику, сами себе изненадимо новим решењима“, признаје чувени пијаниста.

ЛП Дуо, састав који је квантну физику претворио у музику

Тренутно ангажовани на регионалном пројекту „Клавирско небо 3“ који позива ауторе клавирске музике да се пријаве на конкурс и освоје место на истоименој компилацији, Андрија открива, а уметници и публика заједно са њим, нову димензију клавирске музике. А ту су и ’дуалитији‘ којима нас ЛП Дуо води кроз светске токове у овом музичком жанру.

„Ми смо сада у периоду када радимо паралелно неколико ствари, а пре свега ту је снимање новог албума који нам без обзира на ову ситуацију омогућава да створимо нешто што ће живети дуже од нас“, закључује Андрија Павловић.

Коментар