Тесна трка за вођење Беле куће између актуелног председника САД, републиканца Доналда Трампа и демократског кандидата Џоа Бајдена закомпликовала се када су четири државе зауставиле, а затим од 16 сати по нашем времену наставиле пребројавање гласова. То су – Џорџија, Висконсин, Мичиген и Пенсилванија. Након тога, у Невади је бројање гласачких листића одложено за четвртак.
Појавиле су се сумње у регуларност избора. Трамп је на Твитеру објавио да је врло чудно што је његова синоћња предност у кључним државама почела да нестаје након изненадног одлагања бројања гласова и да је Бајден добио 100 одсто гласова у једном бројању после паузе у Мичигену. Недуго након тога, саопштено је да је Бајден освојио већину у Висконсину, а његов штаб објавио је победу.
„О чему се овде ради“, упитао је Трамп на Твитеру.
Судбина Америке — пред судом
Економиста Горан Николић сматра да ће Трамп добити већину у Џорџији и Северној Каролини и указује на то да ће у Пенсилванији, Невади и Мичигену, по свему судећи, одлучити гласови упућени поштом и то у Бајденову корист. Он прогнозира да се Трамп неће помирити с „топљењем“ предности и да ће покренути судске поступке.
„Чини ми се да је једина опција која остаје републиканцима, односно Трампу да крене путем проналажења техничких грешака. Пример тога је погрешан датум на писму које је послато. Минимална грешка може да обори. Он је пре неколико месеци ангажовао велики број правника у државама где је то очекивао, имао је најбоље истраживање од свих. То ће бити његов покушај да, ако ништа друго, умањи победу демократа“, мишљења је Николић.
Он је додао да су пројекције исхода избора биле потпуно нетачне и да је Трампу недостајало од један до један и по одсто „стидљивих“ бирача, како би избегао судски пут.
Проблематично бројање гласова
Политички аналитичар из Вашингтона Обрад Кесић за Спутњик је рекао да „топљење“ предности има легитимна објашњења, али и проблематичних назнака везаних за пребројавање гласова, поготово у Висконсину и Мичигену.
Он је напоменуо да свака држава има другачијe прописе за бројање гласова и да су неке земље протеклих месеци водиле правне спорове око измена тих правила пред изборе.
„Проблем у Висконсину je што је излазност изнад 80 одсто, а све анкете су показивале да она неће бити ни близу 70. Зато постоји сумња да су демократе ’пуниле‘ листиће и искористиле закон који је измењен пред гласање. Због тога је Трамп доста скептичан да је то исправан резултат. У Мичигену смо имали чудан случај, Бајден је добио 100 одсто гласова који су унети у систем, што се практично никада не догађа. То је баш чудно дешавање“, предочава Кесић.
Он је истакао да је одлука да се престане са бројањем листића донета без икаквог објашњења и да се због тога сумња на изборну крађу, иако се одлагање пребројавања у Америци догађало и раније.
„То се дешавало због тесне изборне трке, људи који броје гласове су били преморени, па је морало да се прекине. Међутим, ово у Невади је нешто без преседана“, напомиње Кесић и слаже се да ће се Трамп окренути ка судовима.
Трамп неће одустати
Политиколог Александар Павић уверен је да ће се епилог избора „отегнути“ и да ће се све завршити пред судовима.
„Управо имамо то зато што је Америка подељена, зато што је срушен тај консензус. Некада се поштовало — ко год победи, тај је био признат. Откако је Трамп победио, то је прекинуто. Њему никада није признат легитимитет победника. Бајденова страна му то оспорава четири године. Они су били решени да по сваку цену спрече Трампову победу, а Трамп је месецима указивао да ће до овога доћи због масовног гласања поштом“, подсетио је Павић.
Он је истакао да је гласање поштом склоно манипулацији и да се по сиромашним четвртима великих градова догађају „жетве гласова“.
„Не бих се зачудио да се у неким местима иде ’глас по глас‘. У судској процедури Трампови људи ће инсистирати да се на неким местима утврди легитимитет сваког гласа. Они од тога неће одустати, јер схватају шта све ово значи“, закључује Павић.
Прочитајте још: