У Њујорку су хиљаде демонстраната продефиловале поред луксузних продавница на Петој авенији Менхетна, док председничка трка и даље траје, а гласачки листићи се броје у кључним државама, пише „Гардијан“.
Како преноси „Ју-ес-еј тудеј“, протести у Њујорку су претежно мирни али је повремено долазило до напетости и узаврелих емоција.
Снаге реда пријавиле су „велику штету“ у Портланду, где је позвана национална града да интервенише, а хаос је завладао и у деловима Мичигена, кључне државе у изборној трци.
Слични протести одржани су у најмање шест градова, укључујући Лос Анђелес, Сијетл, Хјустон, Питсбург, Минеаполис и Сан Дијего.
Демонстранти су се окупили испред градске куће у Даласу у Тексасу.
У Чикагу су демонстранти захтевајући потпуно пребројавање продефиловали центром града и улицом која гледа на Трамп кулу.
Многе од ових догађаја организовале су локалне групе повезане са коалицијом локалних организација и синдиката „Заштитите резултате“.
Демонстрације су уследиле када је Доналд Трамп запретио да ће се „тужбама докопати председничког места“, покренувши јуче захтеве за заустављање пребројавања гласова у три колебљиве државе, пише „Гардијан“.
Није јасно да ли ће се изборни резултат променити.
И у Мичигену су продемократски демонстранти марширали захтевајући да званичници доврше пребројавање гласова, док су Трампове присталице у Детроиту окупљене испред ТЦФ центра и унутар предворја, са полицајцима постројеним да их спрече да уђу у простор за бројање скандирале „Зауставите пребројавање!“ и „Зауставите гласање!“
У Фениксу у Аризони, про-Трампови демонстранти, од којих су неки били наоружани, окупили су се испред главног града државе захтевајући супротно, будући да је са бројањем гласова, Џо Бајден је смањио вођство у држави. Бајден је у Аризони имао предност од око 79.000 бирача, а остало је 515.000 непребројаних гласова.
Претходно је републикански изборни штаб поднео тужбу у покушају да заустави пребројавање захтевајући од државног секретара Демократске државе Мичиген да дозволи више посматрача.
Полиција је ухапсила десетине демонстраната у Минеаполису који су захтевали акцију по низу питања.
Демонстрације су наводно планиране пре избора у уторак.
Било је хапшења и у Лос Анђелесу и у Портланду у држави Орегон.
Генерални државни тужилац у Мичигену, Дана Несел, Демократа, инсистирала је на томе да су обе странке и јавност добили приступ пребројавању података „користећи чврст систем провера и равнотеже како би се осигурало да се сви листићи броје поштено и тачно“.
Продужено пребројавање овогодишњег „мора“ гласова који су пристигли поштом подигло је страх од масовних грађанских немира, али до сада се тај сценарио није остварио.
У уторак увече, раштркани протести избили су након завршетка гласања, протежући се од Вашингтона до Сијетла, али није било значајнијег насиља, преноси Танјуг.