Пропаст дијалога Београда и Приштине: Ослонац у Москви и Пекингу

Позиви приштинских политичара на прекид дијалога Београда и Приштине након подизања оптужница специјализованих већа, Србији треба да представљају поруку да знамо на чему смо: Од преговора нема ништа и можемо само да очекујемо јаче притиске од Берлина и Вашингтона. Једини спас је да заузмемо чврсту позицију уз максимално ослањање на Москву и Пекинг.
Sputnik

Ово за Спутњик каже политички аналитичар Драгомир Анђелковић поводом догађаја на Косову и Метохији претходних дана.

Након што је потврђена оптужница против припадника некадашње ОВК Јакупа Краснићија, Реџепа Сељимија, Кадрија Весељија и Хашима Тачија који је поднео оставку на место председника такозваног Косова, са приштинске политичке сцене почели су да пристижу захтеви за прекид дијалога Београда и Приштине.

Алијанса за будућност Косова Рамуша Харадинаја затражила је ванредни састанак косовске владе о ситуацији насталој након подизања оптужница специјализованих већа и поручила да би влада требало одмах да заустави све активности у вези са процесом дијалога са Београдом.

Пропаст дијалога Београда и Приштине

Министар правде у привременим приштинским институцијама Сељим Сељими затражио је на данашњем састанку владе да се дијалог са Београдом одмах заустави.

Пропаст дијалога Београда и Приштине: Ослонац у Москви и Пекингу

Са друге стране, премијер привремених приштинских институција Авдулах Хоти изјавио је да влада неће да интервенише и коментарише одлуке правосуђа, укључујући и Специјални суд за злочине припадника бивше ОВК, чиме је изразио неслагање са министрима из коалиционе Алијансе за будућност Косова, који су захтевали прекид дијалога са Београдом, владино извињење за хапшење вођа бивше ОВК, и транспарентније активности Специјалног суда у Хагу.

Ослонац у Москви и Пекингу

Све ово осликава нејединство приштинских власти и њихова политичка превирања, али према мишљењу аналитичара јасно је да од дијалога Београда и Приштине у овом тренутку нема ништа.

Драгомир Анђелковић указује да су позиви на прекид дијалога од стране појединих албанских политичара заправо изговор Приштине која је очекивала исход америчких избора, и сада кад им делује да ће Бајден да победи могу да буду сигурни да неће бити ни под каквим притиском од стране америчке администрације. Односно, да долази администрација демократске странке која ће им бити потпуно наклоњена и подржаваће их као и раније:

„Тако да читаву ствар са оптужницама које ни на који начин нису у домену Србије они сада користе за прекид преговора и за даље заоштравање односа са Београдом“.

Превирања у Приштини зависиће од Запада

Анђелковић сматра да ће након потврђивања оптужнице припадника бивше ОВК на политичкој сцени Косова доћи до политичког превирања, али да ће то умногоме зависити од западних центара моћи.

Пропаст дијалога Београда и Приштине: Ослонац у Москви и Пекингу
„Мислим да су парламентарни избори на Косову кључни. Власт није код председника већ у Влади, а она је на Косову и сад на кристалним ногама. Ово ће свакако бити фактор који ће подстаћи даљу борбу међу албанским политичарима, али у великој мери од става западних центара моћи зависи шта ће се дешавати. Ако на њих буду утицали да се примире, они ће то урадити“, наглашава политиколог.

Наш саговорник предвиђа да ће Рамуш Харадинај као и сви други албански политичари примењивати методологију ослањања на екстремнији део косовске јавности, да ће ићи у радикализацију свог наступа чиме ће покушавати да постигну продор у наредном периоду, а када је реч о дијалогу Београда и Приштине, он би према његовом мишљењу свакако био прекинут услед ишчекивања Бајденове победе у Америци:

„Што се тиче односа према Србији, Приштина би свакако сада заоштрила односе рачунајући да ако Бајден преузме власт да ће бити у повољнијој позицији у будућности“.

Прочитајте још:

 

Коментар