Шеф Федералне службе за војно-техничку сарадњу Дмитриј Шугајев рекао је, наводећи ове податке још крајем августа, да је такав резултат остварен упркос америчким санкцијама против Русије и пандемији вируса корона. Као пример, Шугајев је навео испоруку комплекса „Панцир“ Србији, а говорио је и о преговорима за продају система ПВО Београду.
Русија задржава своју позицију извозника оружја упркос покушајима САД-а да је истисну са овог тржишта, истичу аналитичари.
Тајна успеха руских производа, сматрају експерти, крије се у комбинацији атрактивних цена високог квалитета оружја.
„Међу потенцијалним бестселерима вреди поменути производе предузећа која припадају „Ростеху“: оклопна техника на платформи „Армата“ која је састављана у предузећима УВЗ, авион пете генерација Су-57Е из корпорације ОАК, хеликоптер бродског базирања Ка-52К, модернизовани Ми-28НЕ холдинга „Хеликоптери Русије“. Међу производима других компанија треба поменути противваздушни ракетни систем „Антеј-400“ концерна „Алмаз-Антеј“, наводи се у саопштењу „Рособоронекспорта“.
Из компаније су појаснили да је „Рособоронекспорт“ од свог оснивања постигао значајан успех у промоцији руског оружја на светском тржишту.
„Од 2000. године, главни финансијски показатељи компаније (портфељ поруџбина и обим испорука) порасли су за пет пута“, наводи се у саопштењу.
Од 2000. године закључено је више од 26 хиљада уговора са партнерима из 112 земаља света. Укупна вредност извоза је износила више од 180 милијарди долара. За 85 милијарди долара у иностранство је испоручена техника за ваздухопловне снаге, удео ПВО је био 30 милијарди долара, а за исти износ продато је и оружје за копнену војску. Током последње две деценије, Русија је у иностранство продала поморске производе вредне више од 28 милијарди долара.
Председник савета директора „Рособоронекспорта“ Сергеј Чемезов такође је истакао да компанија има добру перспективу за проширење географије снабдевања производима. Према информацијама „Рособоронекспорта“, Русија је сада на другом месту међу највећим извозницима оружја.
Широк асортиман
Експерти истичу да Русија има широку палету оружја које се може испоручивати и извозити. У интервјуу за РТ, главни уредник часописа „Арсенал отаџбине“ Виктор Мураховски није искључио могућност да ће у будућности бити конструисана извозна модификација беспилотне летелице „Охотник“, као и система „Глонас“.
„Имамо изврсне системе за електронско ратовање, врло поуздане и модерне дигиталне комуникационе системе који могу бити занимљиви страним купцима. Највећа потражња у свету је за руском ваздухопловном опремом, ваздухопловном одбрамбеном опремом и опремом за наоружавање копнених снага. Флота је у последње време мало заостала, али појавом нових система вратиће се у врх “, истакао је експерт.
Сличну тачку гледишта има и Сергеј Модестов, професор и потпредседник Академије војних наука. Према његовим речима, данас су од посебног значаја средства за електронско ратовање која допуњавају противваздушну одбрану у борби против борбених беспилотних летелица и могу паралисати непријатељске системе за контролу и извиђање.
„Данас на тржишту наоружања посебно расте потражња за системима ПВО кратког и средњег домета који су способни за борбу против беспилотних летелица“, истакао је експерт у коментару за РТ.
Имајте на уму да је константан раст извоза руског оружја забележен у периоду од 2010. до 2014. године. Тако је према подацима „Рособоронекспорта“, 2010. године земља извезла војне производе у вредности од 8,7 милијарди долара, 2011. године — 10,7 милијарди долара, 2012. године — 12,9 милијарди долара, 2013. и 2014. године — већ око 13,2 милијарде долара.
Русија је 2019. године извезла производе војно-индустријског комплекса у вредности од преко 15,2 милијарде долара. Ову бројку је почетком 2020. године навео заменик министра одбране, генерал- пуковник Александар Фомин. Такође је рекао да је око 50 земаља куповало технику прошле године.
Шеф Федералне службе за војно-техничку сарадњу Дмитриј Шугајев рекао је, крајем августа да је у првих осам месеци Русија продала оружје вредно преко седам милијарди долара, а да су купци били око 40 држава. Како је додао, неколико држава сада показује интерес за заједнички руско-индијски развој — ракете „Брамос“, додао је он.
Такође се разрађује уговор са Индонезијом о набавци авиона Су-35. До августа стране су морале да разјасне неке техничке детаље уговора. Подсетимо да је први купац Су-35 био Пекинг. Кина и Русија су потписале уговор вредан 2,5 милијарде долара и руска страна се обавезала да ће кинеској војсци испоручити 24 авиона. Договор је испуњен почетком 2019. године.
У исто време, Русија се већ припрема да на светском тржишту наоружања представи нови мултифункционални ловац пете генерације Су-57. Авион је намењен за уништавање свих врста ваздушних циљева, као и за савладавање копнених и водених циљева поражавањем система ПВО.
Ловац је у завршној фази тестирања.
У августу 2020. године, Федерална служба за војно-техничку сарадњу је саопштила да је неколико земаља већ послало званичне пријаве за куповину авиона Су-57.
Поред тога, у блиској будућности је планирано да се започне масовна производња и извоз новог транспортног и борбеног хеликоптера Ми-35П. О томе је за РТ раније рекао представник „Росвертола“ холдинга „Хеликоптери Русије“ Виктор Литвинов.
Још једна новина руског војно-индустријског комплекса која је привлачна страним купцима, може бити први тенк на свету најновије генерације „Армата“ (Т-14). Почетком 2020. године шеф Министарства индустрије и трговине Денис Мантуров је изјавио да је Москва већ добила прелиминарне захтеве за испоруку „Армата“ у иностранство.
Остала руска оклопна возила такође изазивају велико интересовање код страних купаца. На пример, раније се сазнало за прву испоруку у иностранство новог вишенаменског оклопног возила „ВПК-Урал“. На захтев купца, конструктори из војно-индустријске компаније су променили габарите возила и учинили га мањим од оригиналних модела.
Возило за снег и мочвару 5901 које су недавно развили конструктори компаније, има велики потенцијал за извоз. Оно има врло добру способност кретања по терену уз носивост од пет тона. Потенцијалним извозницима такође може бити занимљиво ново лако оклопно возило „Стрела“. Аутомобил је представљен у класичном дизајну и као амфибијско возило.
„Ово возило такође има велики потенцијал за извоз. Јефтино је, има добру балистичку заштиту, може да издржи експлозију уређаја капацитета до два килограма у еквиваленту ТНТ-а испод точка и испод аутомобила“, објаснио је раније у разговору за РТ генерални директор „Војноиндустријске компаније“ Александар Красовски.
У исто време, Русија је већ добила захтев од страног купца за испоручивање јединог у свету лаког амфибијског тенка „Спрут-СДМ1“. То је новинарима у августу рекао главни конструктор Специјалног конструкторског бироа за машинство Сергеј Абдулов. Није открио која земља је поднела захтев, али је појаснио да је реч о држави са Блиског истока.
Руски системи ПВО су такође познати широм света. Раније су Турци купили од Русије систем ПВО С-400 „Тријумф“. Анкару у овоме није зауставио протест њеног НАТО партнера — Сједињених Држава.
Сада се Русија припрема да представи на тржишту нови систем ПВО „Антеј-4000“. Први пут је јавности приказан на изложби „Армија-2020“.
Из концерна „Алмаз-Антеј“ су изјавили да систем по бројним карактеристикама знатно надмашује свог претходника „Антеј-2500“.
Смена генерација
По мишљењу експерата, Русија задржава друго место на светском тржишту наоружања захваљујући разумним ценама и добрим тактичко-техничким карактеристикама наоружања.
„Русија на светском тржишту промовише само ону опрему која је тражена, јер има стварно борбено искуство на разним ратиштима“, појаснио је Сергеј Модестов.
Говорећи о традиционалним тржиштима руских одбрамбених производа, експерт је истакао земље Блиског истока и Африке — Сирију, Јемен, Ирак, Египат, Алжир и Либију.
„Током протеклих деценија такође смо успели да пронађемо увознике у Турској и монархијама Персијског залива. Још један партнер Русије је Венецуела. Ширење тржишта сарадње у сфери наоружања не доноси само финансијску корист. Испоруке оружја озбиљно мењају систем политичких односа са земљом купцем јер постоје пропратне везе због потребе за одржавањем опреме, модернизацијом и обуком особља“, истакао је експерт.
„Такође, такво партнерство наводи земље да још једном размисле о томе како ће њихови кораци утицати на односе са добављачем војне технике“ додао је Модестов.
Слично мишљење има и Виктор Мураховски.
„Русија нуди купцима најбољи однос цене и квалитета оружја. Поред тога, важан аргумент за земље је чињеница да Русија такође користи ову технику у својој војсци. А многи модели су већ прошли проверу у пракси, на пример, у Сирији“, објаснио је експерт.
По његовом мишљењу, чињеница да Русија успева да одржи своју позицију на тржишту наоружања, упркос свим напорима Сједињених Држава да истисну руске конкуренте, говори о великој заинтересованости за руске производе.
„Данас се у напредним, развијеним земљама мења генерација наоружања. Русија активно учествује у овом процесу, конструише оружје и системе нове генерације. Има много таквих производа: то су системи ПВО, беспилотне летелице, подморнице са анаеробним моторима итд. Стога ће Русија и даље остати један од главних играча на светском тржишту наоружања“, закључио је експерт.
Прочитајте још: