Изјаве политичара обе земље, који немају никакве везе са дипломатијом, своде се на поређења ко је од њих већи патриота, што доводи до несугласица и међу дипломатама, приметио је експерт.
„Таква врста политичке реторике изузетно отежава дијалог на дипломатском нивоу“, рекао је Кучуков у својој изјави Бугарском националном радију.
Споразум између Софије и Скопља и Преспански споразум између Атине и Скопља често се упоређују, али документи се односе на сасвим друге проблеме. Према његовим речима, споразум о добросуседству нуди само начин за решавање несугласица.
„Грчка покушава да докаже да између Грчке и Републике Северне Македоније не постоји ништа заједничко, а ми покушавамо да докажемо да нам је све заједничко. Проблеми Грчке са Републиком Северном Македонијом потписивањем споразума престају, у исто време решење проблема између Бугарске и Северне Македоније започиње потписивањем споразума“, рекао је бивши заменик министра.
Он сматра да је споразум важан корак у односима Софије и Скопља и да је заправо једини инструмент који омогућава Бугарској да се изјасни о својој позицији у Европској унији.
Бугарска је 6. новембра званично обавестила Европску комисију да не одобрава преговарачки оквир за приступање Северне Македоније ЕУ.
Одлука Софије је објављена после поновљених упозорења да суседи не испуњавају услове споразума о добросуседству, одлажу заседања историјске комисије и не узимају у обзир захтеве које је Софија изнела у оквирном ставу из 2019. године: усагласите се са формулацијом „службени језик Републике Северне Македоније“ и одустаните од идеје македонске мањине у Бугарској.
Прочитајте још: