И Мило би могао у Хаг: Шта ће рећи за Тачија

Бивши косовски председник Хашим Тачи данас се појављује пред Специјалним судом, као и некадашњи портпарол ОВК Јакуп Краснићи. Они ће одговарати и по командној и по индивидуалној кривичној одговорности за злочине које је ОВК починила на Косову и Метохији и северу Албаније, у периоду од марта 1998. до септембра 1999. године.
Sputnik

"Ускоро би пут Хага могао и актуелни председник Црне Горе Мило Ђукановић, и то као крунски сведок у процесу против некадашњих челника ОВК", каже директор Међународног института за блискоисточне и балканске студије Зијад Бећировић, 

"Сасвим сигурно, најзанимљивије и најкорисније ће бити сведочење председника Црне Горе Мила Ђукановића, који може сведочити као крунски сведок о личним везама са Хашимом Тачијем и другима, тако да би његово сведочење било у ствари афирмација свих албанских активности, војних и политичких. Мило Ђукановић је незаобилазан актер, јер је учествовао о доношењу одлуке о слању војних и полицијских снага на Косово. Ђукановић је остао једини живи сведок, који може аутентично сведочити о дешавањима на Косову и региону", каже  Бећировић за Косово онлајн.

О томе да ли је био изненађен када је објављено да је оптужница против Хашима Тачија и Кадрија Весељија потврђена, Бећировић наводи:

"Нисам изненађен њиховим одласком у Хаг. Оптужнице ће се проширити и на још неке албанске челнике, посебно из Северне Македоније, који су активно учествовали у рату на Косову. Процеси ће трајати годинама и оптуженици ће се углавном бранити са слободе због добровољне предаје, али имајући у виду притиске на сведоке тужилаштва и искуства са Међународног кривичног суда за почињене ратне злочине на подручју бивше Југославију, укупни процеси, ипак, могу попримити другачији ток. Суђења ће дуго трајати, посебно имајући у виду најаве оптужених, да ће доказивати своју наводну невиност. Сасвим сигурно Хашим Тачи и Кадри Весељи ће одговарати за ометање рада суда, а посебно ће бити отежавајућа околност уколико им се докаже да су (зло)употребили ветеранска удружења за ометања рада Суда", истиче Бећировић.

На питање да ли га је изненадио одлазак Тачија у Хаг, с обзиром да је одувек уживао подршку САД, Бећировић каже:

"Генерално питање подршке САД према нечему увек има и другу страну, што је добро. Мислим, да једино Израел има апсолутну подршку у спољној политици и наравно државе пријатељи и савезници као што је Велика Британија. Све друго је подложно анализи и ревидирању ставова. Што се тиче оптужнице, ради се о индивидуалној одговорности и не верујем да би САД стале иза било кога ко се сумњичи за ратни злочин и то од једног међународног суда. Слободан Милошевић вам је најбољи пример. Од човека важног за САД завршио је на оптуженичкој клупи у Хагу."

Директор Међународног института за блискоисточне и балканске студије сматра да расписивање нових избора одговара пре свега Аљбину Куртију.

"За сада нико не види потребу за изборима, јер се још увек морају 'промешати' карте на политичкој сцени Косова. Ово је велики изазов за Косово. Једноставно Косово нема кога да супротстави председнику Србије Александру Вучићу у дијалогу посредовањем ЕУ нити у било којој другој политичкој активности између званичног Београда и Приштине. Све што ради актуелна власт на Косову је у функцији добијања нових политичких поена за Покрет Самоопредељење и Албина Куртија, који могу на тријумфовати на евентуалним наредним изборима", закључио је Бећировић.

Прочитајте још:

Коментар