Како је рекао, историјски је дан јер се прекида јерменско-азербејџаски сукоб у Карабаху.
„Веома ми је драго што се данас ставља тачка на решавање дугогодишњег конфликта између Јерменије и Азербејџана и на окупацију азербејџанских територија“, рекао је Алијев Путину на церемонији, а преноси азербејџанска телевизија „АзТв“.
Он је додао да је изјава тројице лидера славна победа Азербејџана, као и да је „уверен у то да ће војно-политичко решавање сукоба, које тренутно видимо, довести до дугорочног мира, до договора у нашем региону и окончати конфронтацију и крвопролиће“.
„Јерменско-азербејџански сукоб у Нагорно-Карабаху један је од најдужих конфликата у нашем региону, на простору Евроазије. Чињеница да се тај сукоб данас приближава крају – историјски је догађај, пре свега за народ Азербејџана, који се ослобађа од дугогодишње окупације“, изјавио је азербејџански лидер.
Како је рекао, то је такође тријумф међународног права и имплементација раније усвојених резолуција Уједињених нација, које су „нажалост, дуго остале на папиру“.
Улога Русије у решавању сукоба - значајна
Шеф Азербејџана је такође захвалио руском лидеру на активном учешћу у решавању сукоба.
„Владимире Владимировичу, желим да Вам изразим захвалност за активно учешће у регулисању сукоба и претходних година и нарочито у 'ужареној' фази конфликта. То, што данас три лидера земаља потписују документ, говори о посебној улози Русије у решавању тог сукоба. Уверен сам да ће улога Русије у даљој активности у региону, укључујући превазилажење последица конфликта и нормализацију односа између Азербејџана и Јерменије, такође бити значајна“, додао је он.
Питање стационирања мировњака
Истовремено, захвалио је турском колеги Реџепу Тајипу Ердогану на активном учешћу у политичком решавању сукоба. Председник Азербејџана рекао је да ће мировњаке у Карабаху распоредити Русија и Турска.
„Једна од клаузула данашње изјаве је заједничка мировна мисија Русије и Турске. Дакле, ми стварамо потпуно нови формат сарадње у региону, не само у оквиру решавања сукоба, већ и будућег развоја“, рекао је Алијев Путину на церемонији.
Он је истакао да ће Турска играти улогу у контроли прекида ватре.
„На основу пете клаузуле споразума биће направљен мировни центар у којем ће деловати руска и турска војска“, рекао је Алијев у обраћању нацији.
С тим у вези, портпаролка Министарства иностраних послова Марија Захарова изјавила је нешто раније да заједничка изјава лидера Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимира Путина, Илхама Алијева и Никола Пашињана о Нагорно-Карабаху предвиђа распоређивање само руских мировних снага дуж контакт линије. Истовремено, портпарол Кремља Дмитриј Песков истакао је да питање боравка турских мировних снага у Карабаху није договорено ни са ким, нити да се помиње се ни у изјави тројице лидера Русије.
Прекид ватре у Карабаху
У понедељак је објављено да су лидери Русије, Јерменије и Азербејџана усвојили заједничку изјаву о прекиду ватре у Карабаху. Према овој изјави, у Нагорно-Карабаху потпуни прекид ватре почиње 10. новембра, Азербејџан и Јерменија заустављају се на својим заузетим положајима, а морају и да размене ратне заробљенике. Такође, у Карабаху ће бити стационирани руски мировњаци.
Током ноћи су у Јеревану одржани протести због најаве о завршетку рата у Карабаху. Неколико владиних зграда је уништено. Премијер Јерменије је у светлу тих протеста позвао све који немају никакве везе са разбојништвима да оду кући и изјавио да је „чист“ пред својом домовином и јерменским народом.
Прочитајте још: