У изјави се додаје да повећавање глобалних система за противракетну одбрану појединих земаља негативно утиче на међународну безбедност и стабилност.
Државе-чланице ШОС-а сматрају недопустивим покушаје да се сопствена безбедност осигурава на рачун безбедности других држава.
Државе-чланице такође се залажу за очување свемира слободног од свих врста оружја и констатују значај строгог поштовања актуелног правног режима који предвиђа искључиво мирољубиву употребу свемира, наводи се у тексту.
Земље ШОС-а истичу потребу за закључивањем међународног правно обавезујућег документа који би обезбеђивао транспарентност и пружао поуздане гаранције за спречавање трке у наоружању и истичу да неће бити прве које ће поставити оружје у свемир, а такође поздрављају рад групе владиних стручњака УН на разматрању и подношењу препорука о таквом документу.
Чланице су такође додале да се залажу за даљи развој сарадње и реализације комплексних мера усмерених на обезбеђивање спремности за претње од инфективних болести, правовремено откривање избијања епидемије и реаговање на ванредне санитарне и епидемиолошке ситуације. Додаје се и да је потребно развити механизам за размену информација о појавама заразних болести на простору ШОС-а.
Државе се, даље, противе стигматизацији у вези са ковидом 19 и наглашавају потребу за јачањем међународне сарадње у борби против вируса корона.
У декларацији се наводи да земље ШОС-а подржавају покретање мултилатералних преговора о међународној конвенцији за сузбијање дела хемијског и биолошког тероризма.
Такође се закључује се да земље ШОС-а позивају на поштовање Конвенције о забрани развоја, производње, складиштења и употребе хемијског оружја и његовом уништавању као ефикасном инструменту на пољу разоружања и неширења оружја.
Прочитајте још: