Прорачун се заснивао на дистрибуцији 20 потврђених случајева забележених у контролоној, плацебо групи и у групи која је добила вакцину, додаје се у саопштењу.
Ефикасност је доказана на основу прве привремене анализе података 21 дан након што су добровољци примили прву имунизацију.
Више од 20 хиљада од 40 хиљада добровољаца у 29 медицинских установа је током треће фазе испитивања руске вакцине већ вакцинисано првом дозом, а више од 16 хиљада – првом и другом дозом вакцине, додаје се у саопштењу.
Такође се истиче да нису откривене непредвиђене нежељене појаве код вакцинисаних, само су примећени само краткотрајни нежељени ефекти, „као што су бол на месту убода, синдром сличан грипу, укључујући температуру, слабост, умор и главобољу“.
У саопштењу се наводи и да ће Научни центар „Гамалеја“ омогућити приступ целокупном извештају о клиничким испитивањима вакцине „Спутњик V“ након треће фазе испитивања.
„Интермедијарне податке добијене током испитивања научни тим Центра ‘Гамалеја’ објавиће у једном од водећих међународних медицинских часописа“.
Вакцина „Спутњик V“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету. Тренутно су у току пострегистрациона испитивања вакцине у којима учествује 40 хиљада добровољаца. Клиничка испитивања такође се изводе у Белорусији, УАЕ, Индији и Бразилу.
Прочитајте још: