„Више од милијарду долара издвојено је у хуманитарне сврхе, обнову електромреже и постројења за индустријску производњу, као и верских објеката“, рекао је Мизинцев на Међународној конференцији за повратак избеглица у Сирију.
Он није прецизирао када ће бити дата средства.
Додао је i да руска министарства константно промовишу пројекте у важним областима као што су образовање и здравствена заштита, стамбена изградња, научно-технолошка сарадња.
Избеглички кампови у Сирији
Сви избеглички кампови у Сирији треба да се расформирају како би се решио проблем избеглица у земљи, сматра Мизинцев.
Он је објаснио да су кампови за интерно расељена лица извор људских ресурса за илегалне оружане групе, а да њихове становнике треба вратити у места по њиховом избору и прилагодити их нормалном животу.
Мизинцев је такође позвао на строго поштовање међународног права и принципа УН и „да се што пре обезбеди предаја контроле над илегално окупираним територијама на легитимну владу Сирије“.
Он је подсетио да у Сирији постоје стотине избегличких кампова, а да су највећи у областима које влада не контролише. Најпознатији су „Рукбан“ и „Ел Хол“, а Русија је више пута позивала Сједињене Америчке Државе да их распусте.
Нелегално присуство војних контингената из различитих земаља у Сирији спречава повратак избеглица, истакао је Мизинцев и додао да је у областима које нису под контролом легалне владе развила тешка ситуација.
Као пример навео је америчку војну базу Ел Танф, око које је организована зона безбедности у пречнику од 55 километара.
„Под њеним окриљем илегалне оружане групе настављају своје терористичке активности. Њихови милитанти такође надгледају камп ‘Рукбан’ који се овде налази, где више од четири хиљаде људи живи у тешким условима“, нагласио је Мизинцев.
Истовремено, хуманитарна помоћ која се доставља „Рукбану“ завршава у рукама локалних милитаната.
Нелегална окупација сиријских територија такође провоцира пљачку природних ресурса који припадају сиријском народу, а приход од њихове продаје иде за милитанте.
Повратак избеглица
Кампање западних земаља за ширење лажних вести о ситуацији у Сирији доводе до тога да многи Сиријци одлажу повратак у домовину. Међутим, око 1,3 милиона Сиријаца желело би да се врати кући из 15 земаља, истакао је Мизинцев.
Према његовим речима, Запад и земље Блиског истока се „уздржавају под измишљеним изговорима да у потпуности укључе Сирију у процес обнове, али и даље„ улажу новац и достављају хуманитарну помоћ у подручја која контролише опозиција“.
Истовремено, Европа издваја огромне ресурсе за хуманитарне програме за избеглице са Блиског истока и они се ту насељавају, додао је Мизинцев.
Прочитајте још: