Пашињанове присталице опозицији: Пре него што кажете „не“ прекиду рата ─ реците „не“ мировњацима

Владајућа јерменска парламентарна фракција „Мој корак“ предлаже опозицији, која захтева оставку премијера Никола Пашињана, да се, пре него што каже „не“ споразуму о прекиду рата који омогућава да избегну многобројне жртве и потпуно изгуби Карабах, супротстави присуству руских мировњака у Нагорно-Карабаху, преноси Спутњик Јерменија.
Sputnik
„Пре разматрања легитимности споразума о прекиду карабашког рата, опозицији предлажемо да се изјасни да се залаже против руског посредовања, за повлачење руских мировњака из зоне сукоба и да се слаже са наставком рата“, наведено је у саопштењу фракције.

Опозиционе снаге су, према фракцији, такође дужне да представе „мапу пута за постизање победе у обновљеном рату“.

Владајућа политичка фракција такође је нагласила да трилатерални споразум који је Пашињан потписао са председницима Русије и Азербејџана, Владимиром Путином и Илхамом Алијевим сматра „приликом да се избегне потпуни губитак Арцаха (јерменски назив за Карабах) и хиљаде људских жртава“.

Руски мировњаци у Карабаху користиће борбене хеликоптере /видео/
„Уверени смо да јавност треба да добије одговоре на сва питања која је брину. Истовремено, не планирамо да учествујемо у заседањима која би могла да дестабилизују ситуацију и угрозе фронт и људе који се тамо налазе“, саопштила је владајућа фракција.

Протести због прекида ватре у Карабаху

Јерменију последњих дана потресају немири због потписивања примирја са Азербејџаном, којим је велики део Карабаха изгубљен. У среду је одржан велики митинг опозиције на којем је затражена оставка премијера Никола Пашињана.

Међутим, опозиција Јерменије није успела да издејствује одржавање ванредног заседања јерменског парламента, сазваног због питања Пашињанове оставке и поништавања споразума о Нагорно-Карабаху, због недостатка кворума. Посланици владајуће фракције нису дошли на заседање.

Претходно су лидери Русије, Азербејџана и Јерменије договорили о прекиду борбених дејстава у Карабаху. Примирје је ступило на снагу у поноћ 10. новембра. Договорено је да се Јерменија и Азербејџан зауставе на заузетим положајима и да размене заробљенике. Споразум предвиђа да Нагорно-Карабаху буду размештене руске мировне снаге.

Прочитајте још:

Коментар