Ексклузивно: Машине из Београда које су бројале гласове у Америци /фото, видео/

Ни амерички председнички избори нису могли да прођу, а да Србија не дође у центар пажње. Софтвер за машине које броје гласове у САД долази из Београда, а Спутњик ексклузивно објављује фотографије просторија у којима је радила та компанија.
Sputnik

На сликама се виде машине за бројање гласова компаније „Доминион“ на којима пише назив фирме, а поставио их је на сајт за издавање некретнина „City expert“ власник који им је издавао просторије.

Како сазнајемо, канадска компанија „Доминион“, која производи машине за бројање гласова, пролетос је из овог простора преселила своју канцеларију у Србији у друге просторије, које су такође у Београду.

Ексклузивно: Машине из Београда које су бројале гласове у Америци /фото, видео/

Компанија „Доминион“ производи машине које се користе на америчким председничким изборима и поред седишта у Торонту, америчког дела компаније у Денверу, та компанија има и канцеларију у Београду. Она се донедавно налазила на Палилули, у Улици Османа Ђикића, а сада је на новој адреси.

Према тврдњама појединих америчких новинара који извештавају из Беле куће, управо је у Београду настао софтвер коришћен на последњим америчким председничким изборима.

Амерички председник и председнички кандидат Доналд Трамп оптужио је тај софтвер за нерегуларности и приписивање његових гласова противкандидату Џоу Бајдену.

Према изворима америчких медија, на претходним изборима 2016. године око 70 милиона гласача користило је ове машине, а Џорџија их је увела прошле године.

Правни тим Доналда Трампа тврди да су на последњим изборима коришћене у најмање 28 држава САД.

Сам председник Доналд Трамп оптужио је овај софтвер да му је избрисао 2,7 милиона гласова у целим САД, те да је велики број његових гласова, на стотине хиљада, приписао Џоу Бајдену.

Са друге стране, америчка Безбедносна агенција за инфраструктуру (ЦИСА), која се бави и сајбер-безбедношћу избора, саопштила је, заједно са члановима државних саветодавних комисија за праћење избора, како „нема доказа да је било брисања или мењања гласова“ и да су председнички избори одржани 3. новембра били „најбезбеднији у америчкој историји“.

Коментар