„То не значи да ће, ако дође демократска администрација, са Американцима све ићи врло глатко на пољу наоружања и разоружања. Али чињеница је да Бајден схвата потребу продужења Споразума о стратешком наоружању о којем је, иначе, не тако давно говорио Владимир Путин“, истакао је Небензја.
Председнички избори у Сједињеним Америчким Државама одржани су 3. новембра. Према прелиминарним подацима, победио је Бајден, о чему су известили највећи амерички медији. Истовремено, Доналд Трамп тврди да избори још увек нису завршени и да намерава да своју победу одбрани на суду.
Споразум о стратешком офанзивном наоружању између Русије и САД ступио је на снагу 5. фебруара 2011. године и њиме се предвиђа да свака земља смањи свој нуклеарни арсенал тако да за седам година укупан број тог наоружања не премашује 700 интерконтиненталних балистичких ракета, балистичких ракета на подморницама и тешким бомбардерима, као и 1.500 бојевих глава и 800 распоређених и нераспоређених лансирних система.
Данас је ово једини споразум о ограничењу наоружања који је на снази између две државе, али он истиче 5. фебруара 2021. године. Ако се не продужи, у свету неће бити споразума који ограничавају арсенале највећих нуклеарних сила.
Прочитајте још:
- Лавров: Предлог о продужетку Споразума о стратешком наоружању није знак слабости Русије
- Бајден спреман да покаже мишиће Русији, али и да сарађује са њом у контроли наоружања
- Трамп спреман на договор са Русијом - жели да продужи споразум СТАРТ 3