„Неосноване оптужбе садржане у овој изјави не одговарају чињеницама на терену. Разлог због којег ове лажне вести круже је покушај скретања пажње са илегалне окупације од стране Јерменије и стварање о њој слике ‘државе-жртве која се бори против међународног тероризма’", рекао је Аксој.
Према његовим речима, видео-снимци које Јерменија дистрибуира како би доказала учешће сиријских милитаната у војном сукобу у Карабаху су исфабриковани. Истовремено, изјава је дата „без узимања у обзир мишљења Турске, а на основу лажних вести“ што подрива кредибилитет структура УН, рекао је он.
„Ми сматрамо да је уместо пристрасних и обмањујућих изјава потребан транспарентан рад, узимајући у обзир ставове свих заинтересованих страна. Позитивно је, иако недовољно, што изјава говори о употреби страних бораца од стране Јерменије у сукобу. Познато је да је Јерменија распоредила терористе Курдистанске радничке партије, сиријских курдских снага самоодбране у Карабаху“, сматра Аксој.
У изјави, коју је 11. новембра објавила Радна група, стручњаци УН-а позвали су стране у сукобу око Нагорно-Карабаха да повуку све стране плаћенике из региона. Према Радној групи УН, азербејџанска влада се, уз помоћ Турске, ослања на сиријске милитанте који би требало да наставе војне операције у зони сукоба Нагорно-Карабаха, укључујући и линију фронта.
Лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су 10. новембра заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху.
Један део региона прелази под контролу Азербејџана, стране ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом. Такође је предвиђено отварање коридора између Азербејџана и Аутономне Републике Нахичеван.
Прочитајте још:
- Азербејџан: Учешће Турске у новој расподели снага на Јужном Кавказу не треба да изазива страх
- Кремљ негирао изјаву Анкаре о учешћу у мисији у Карабаху