Према његовим речима, званичници ЕУ и лидери најмоћнијих земаља Уније значајно су одступили од добре дипломатске праксе не само позивањем Џоа Бајдена на самит у својству председника САД, већ и много раније, кад су тек објављене прелиминарне прогнозе резултата.
Лидери ЕУ организоваће самит посвећен обнављању трансатлантских односа у светлу одржаних председничких избора у САД, најавили су званичници у Бриселу и додали да ће на видео-конференцију позвати Џозефа Бајдена у својству председника САД.
Европска унија — Трампов противник, Бајденов сателит
Председничке изборе пратиле су бројне „неуобичајене околности“, а један од преседана су и европске исхитрене честитке Бајдену, иако званични резултати нису објављени, каже Вукадиновић и додаје да се чини као да су челници ЕУ „једва дочекали да Трампу виде леђа“.
Мада су Бајдена као председника САД честиткама до данас признали и Кина и бројне друге државе, ЕУ и њене најмоћније чланице су биле најревносније у тим честиткама, истиче Вукадиновић. За разлику од њих, Русија чека објављивање званичних резултата, а и реакције Кине биле су суздржаније, „иако су Кинези имали разлог да славе Трампов пораз“.
„Највеће земље света су ту показале једну нормалну и ипак разумљиву дипломатску уздржаност, док су ЕУ и њене водеће чланице реаговали, малтене, у стилу или најострашћенијих противника Трампа или највернијих сателита Бајдена“, каже Вукадиновић.
Пожељно мешање ЕУ, непожељно руско
Саговорник Спутњика истиче да се амерички председнички систем до сада саморазумевао као свет за себе на који нико и ништа не може утицати и да Американци председника САД третирају као председника света, тако да је за њих до прошлих избора било непојмљиво било какво спољно мешање.
Пре четири године је вашингтонски естаблишмент, шокиран победом Трампа на изборима, морао негде да тражи кривца и онда су рециклиране тезе о руској кривици које су се провлачиле током читавог Трамповог (првог) мандата, иако су оптужбе пале у воду, подсећа Вукадиновић.
„Сад нико не помиње Москву, али реакције ЕУ надилазе праксу, манире и добре дипломатске обичаје, тако да се то може назвати својеврсним мешањем у изборни процес. На страну то која вам је страна ближа, требало би сачекати и званичну потврду резултата избора, поготово кад имате ситуацију да друга страна не признаје и оспорава резултате избора“, сматра наш саговорник.
Реакција ЕУ уклапа се у план „вашингтонске мочваре“
Вукадиновић каже да не може да коментарише тезе да је понашање ЕУ званичника део плана „дубоке државе“, односно „вашингтонске мочваре“ да инсталира Бајдена за председника, јер све и да постоји такав план, немогуће га је доказати.
Међутим, извесно је да је некакве координације свакако било у медијским реакцијама у САД, не само на начин како је проглашена наводна Бајденова победа, него је још упечатљивија била „спонтана“ реакција на Трампов први говор који је био цензурисан од стране водећих медија и то синхронизовано, сматра саговорник Спутњика.
„Реакције водећих европских држава такође се уклапају у тај сценарио, али ја не могу да тврдим да је неког сценарија било“, закључио је Вукадиновић.
Прочитајте још: