Да испратимо 2020. како и заслужује: Србију чека најнеобичнија Нова година у модерној историји

С обзиром на актуелну епидемиолошку ситуацију, Нова 2021. година готово извесно биће дочекана другачије од свих до сада. Београдске власти потврдиле су да традиционалног „београдског бренда“ и дочека на Тргу неће бити, а кафане и ресторани широм Србије своја врата затварају у 21 час. Како ћемо дочекати Нову годину у овим условима?
Sputnik

Срби су познати као народ коме у венама тече весељачка крв. Читава друга половина године резервисана је за планове куда за „најлуђу ноћ“. Неки се одлучују за кафане и ресторане, планирају и ноћ „репризе“, док се многи опредељују и за путовања, на планину, море, у светске метрополе. Али, чак и тамо где најчешће путују, овога пута неће бити гужви и класичног љубљења у поноћ — ако га уопште и буде, пошто се пољупци у условима пандемије не препоручују.

Како ће Срби дочекати Нову годину

Власти главног града олучиле су да традиционалног концерта испред Дома Народне скупштине неће бити. Овај концерт је годинама уназад окупљао на десетине хиљада Београђана, али и туриста из осталих делова Србије и света. Неће бити ни манифестације „Божићно сеоце“ испред Храма Светог Саве, као ни кућица са слаткишима и куваним вином, угрожена је и Улица отвореног срца 1. јануара.

Чини се да ће 2021. бити дочекана једнако као што и већина домаћина тренутно прославља свог свеца — у најужем кругу породице. Психолог Александра Јанковић подвлачи за Спутњик да ће испраћај ове године бити нешто што је битно различито искуство и то не само у Србији, већ и планетарно.

Бар ће се жене одморити

Оно што је чињеница, како каже, то је да су људи већ прилично депримирани, летаргични и са осећајем мача изнад главе за који не знамо у ком тренутку може да падне. Али оно што је према њеним речима важно, то је да морамо да се навикнемо да не мора свака прослава да буде уз ватромет, певање, пуцање и да постоји шанса да прославимо у приватним оквирима са људима који нас воле, а да то не буде ни опасно ни претерано захтевно:

„Жене које су се раније убијале од посла правећи за Нову годину не знам ни ја шта све, ако ништа друго, сада могу да се одморе и да све то буде мало сведеније. Заправо је време да се запитамо ко су ти важни људи у нашим животима које волимо и које смо често занемаривали, а односи се баш на блиске чланове породице, као да смо за њих имали најмање времена. Друго, нико не спречава да ми упркос свему будемо добро расположени зато што смо, ето, живи, зато што функционишемо и наравно, та идеја оптимизма и ведрине је нешто што може да нас подстакне. Не може никаква невоља да траје довека.“

Јанковићева додаје да у овом тренутку, ма колико било тешко, морамо да размишљамо позитивно, јер је најважније да смо добро, а будућност може да донесе промену, пошто се свакога дана напредује на плану нових лекова, упознавања вируса корона и помака на пољу вакцине. Како наглашава, тешко јесте, али после кише долази сунце.

Да испратимо 2020. како и заслужује: Србију чека најнеобичнија Нова година у модерној историји

Спас у позитивном размишљању и шали

„У свакој ситуацији човек има могућност да изабере и ако хоће да изабере да се осећа лоше јер је све лоше, онда ће заиста потонути. Али постоје увек те мале ситуације, неки мали осмех, шала, ми смо стручњаци за црни хумор и тако се некако празнимо“, истиче наша саговорница.

Социолог Урош Шуваковић подвлачи да је и немогућност прославе Нове године једна од последица ковида 19 и потребе да се не шири зараза. Он сматра да ће грађани Србије дочек организовати у кућној варијанти, али указује да је важно да број окупљених буде ограничен.

„Нико не може комотно да се осећа. Грађани су навикли да се тих дана опусте, а очигледно да опуштања нема све док се не дође до вакцине. Људи ће се некако снаћи, вероватно ће у ужој фамилији прослављати, вероватно ће медији направити неке своје емисије као и сваке године да би људи могли да се опусте, али масовних окупљања неће бити“, подсећа Шуваковић.

Упитан да ли је то довољно за наш народ познат по томе да воли да прослављa све, од рођења детета до проласка фудбалске репрезентације на Европско првенство, наш саговорник каже да ништа није довољно, али да нужда закон мења.

На планине касније у јануару

Према подацима до којих смо дошли, Срби су још неодлучни око тога да ли ће новогодишње празнике искористити за неку од наших планина. Из Туристичке организације Златибор кажу нам да се власти Чајетине још нису изјасниле о томе да ли ће бити концерта на тргу, као ни да ли ће хотели моћи да организују прославе. Интересовање за смештајем постоји, али су резервације затајиле.

„У односу на претходне године када је било заиста превелико интересовање и када је већ у овом периоду било букирано 60, 70 одсто капацитета, сада није такав случај на планини. Уздржанији су људи на резервацијама. Ја не кажем да неће бити људи, биће их сигурно и биће попуњеност капацитета на неком нивоу од 60, 70 одсто за Нову годину, али ранијих година је то било другачије, тада се буквално тражио кревет више. Ако сада не буду дозволили прославе, окупљања, концерте, мислим да ће интересовање бити мало мање и да ће људи искористити период годишњих одмора и да касније у зиму дођу на Златибор“, каже за Спутњик директор ТО Златибор Владимир Живановић.

Када је реч о великим градовима у Србији, за сада још нема података о томе шта ће бити за дочек, али судећи према подацима о вирусу корона, јасно је да ће 2021. година бити дочекана без јаке шминке, црних хаљина и штикли, у гламурозно окићеним просторима и уз уживо извођење најпознатијих српских музичара.

У новогодишњем духу моћи ћемо да уживамо само шетајући раскошно окићеним улицама и трговима наших градова и евентуално неком снегу, који никако да падне за Нову годину. Јер, ако нам је корона узела и дочек, могла би да нам донесе — снег.

Прочитајте још:

Коментар