Према његовим речима, компанија је у априлу 2014. године у Казахстану заиста купила 200 милиона метака различитог калибра и додао да је куповина извршена у складу са законодавством Казахстана и међународним правом.
Он је изјавио да је на основу веродостојног документа о куповини тог оружја изведена произвољна претпоставка да је оно слато за Турску.
„Меци су у неколико партија препродавани у више држава, али информације о продаји Турској потпуна су лаж и манипулација“, додао је Галстјан.
Штавише, 2018. године у казахстанску канцеларију Мостон стигао је захтев турске компаније, али је, према његовим речима одбијен. То се, како је рекао, догодило почетком 2018. године, односно пре смене власти у земљи, када Давид Тонојан још није био министар одбране Јерменије.
Скренуо је пажњу на још један аргумент – а то је да оружје није продато за Јерменију, јер се, како је рекао, у тој земљи не користе меци калибра 23 милитара. Додао је да они који то говоре једноставно не знају којим врстама наоружања је опремљена јерменска војска и шта јој треба.
Истовремено, портпаролка Министарства одбране Јерменије Шушан Степањан демантовала је информације које су се појавиле на интернету о наводном учешћу руководства ресора у трговини оружјем.
„Информације о продаји оружја које су се појавиле на интернету су дрска лаж и манипулација чија је сврха дискредитација одбрамбеног ресора. Документи на којима се темељи теза у суштини су лажни“, написала је она на својој Фејсбук страници и додала да ће званична разјашњења у блиској будућности бити пружена.
Раније је телеграм-канал „Јерменски војни портал“ објавио да је власник компаније која тргује оружјем „Мостон Енџиниринг“ Давид Галстјан, познат као „Метак Давид“, продавао оружје Турској. У информацијама канала помињу се имена јерменског министра одбране Давида Тонојана и његовог заменика Макара Гамбарјана, који су наводно били умешани у то.
Прочитајте још: