Амерички медији: Трамп планирао да изведе напад на нуклеарне објекте у Ирану

Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп консултовао се 12. новембра са својим саветницима о могућности „предузимања мера“ против главног иранског нуклеарног објекта у наредним недељама, објавио је „Њујорк тајмс“ позивајући се на бивше и садашње америчке званичнике.
Sputnik
Потпредседник САД Мајк Пенс, државни секретар Мајк Помпео, в.д. министар одбране Кристофер Милер и шеф Здруженог штаба оружаних снага САД, генерал Марк Мили, одговорили су председника од војног удара, упозоравајући га да би такав потез могао довести до великих сукоба у последњим недељама његовог председавања.

Свака мера, било да је реч о кибернетичком или ракетном нападу „готово сигурно“ би циљала иранско нуклеарно постројење у Натанзеу, сматра „Њујорк тајмс“.

Иран поручио Америци: Прво прекид економског рата, па тек онда преговори

„Након што су Помпео и генерал Мили описали потенцијалне ризике војне ескалације, званичници су напустили састанак уверени да се више не разматра ракетни удар на Иран“, рекао је лист позивајући се на званичнике Трампове администрације.

Претходно је портал „Акиос“, позивајући се на изворе, рекао да се Трампова администрација, заједно са Израелом и заливским државама, спрема да уведе нове санкције Ирану пре инаугурације Џозефа Бајдена у јануару.

Америчко-ирански односи ескалирали су почетком године, када су Сједињене Америчке Државе спровеле операцију у близини међународног аеродрома у Багдаду са циљем убиства иранског генерала, команданта специјалних снага Исламске револуционарне гарде Касема Сулејмани и заменика команданта ирачких шиитских устаничких снага Абуа Махдија ел Мухандиса.

Иран: Председнички избори у Америци – представа и морални пад режима

Вашингтон је сматрао да су Сулејмани и Мухандис били укључени у организацију напада на Амбасаду САД у Багдаду 31. децембра. Иран је одговорио нападом на америчке базе у Ираку.

САД су у мају 2018. године једнострано повлачење из Заједничког свеобухватног акционог плана о иранском нуклеарном програму и обнављању санкција против Техерана.

Према извештајима медија, Џо Бајден је победио на америчким председничким изборима и он је већ је прогласио победу. Доналд Трамп још није признао пораз, његови адвокати подижу тужбе на судовима разних држава са захтевима да се обустави пребројавање гласова и истраже наводна кршења.

Прочитајте још:

Коментар