Бугарски дипломата: Нећемо ићи на компромис са Скопљем

Одлука Бугарске да блокира почетак преговора о приступању Северне Македоније Европској унији не значи да неко постаје талац интереса две земље, рекао је заменик бугарског министра спољних послова Георг Георгиев у емисији „БТВ“.
Sputnik

Георгиев сматра да се Софија никада није мешала у европске интеграције суседне државе.

„Али то се не може десити на штету интереса земаља које су већ чланице ЕУ. Бугарска не може да прави компромисе по питањима која нису само историјска, већ и вредносна“, рекао је заменик министра.

Пре више од годину дана Северна Македонија је блокирала рад заједничке комисије за историјска и образовна питања и састанак посматрача који би требало да надгледају спровођење споразума о пријатељству из 2017. године, изјавио је Георгиев.

„У медијима Северне Македоније појавиле су се хиљаде провокативних изјава у вези са Бугарском, многи негативни коментари политичара, јавних личности и историчара, што је био јасан показатељ да ствари не иду у жељеном смеру“, рекао је дипломата у емисији „БТВ“.

„Ово је највећи пораз Европске уније“: Заев о блокади Бугарске

Он је прокоментарисао и изјаву Македонске академије наука и уметности да македонски језик и његови дијалекти постоје неколико стотина година и шире се изван граница саме државе.

Историјске чињенице се не могу мењати, без обзира што неко покушава да то уради. Такозвани македонски језик настао је на бази бугарског, он је дијалекатски облик бугарског језика, са становишта политике нема о чему да се расправља и коментарише. Историчари и људи, повезани са науком могу да разговарају у ком историјском тренутку је настао овај такозвани језик. За нас је то службени језик Републике Северне Македоније“, закључио је Георгиев.

Рампа Бугарске за Скопље на путу ка ЕУ

Бугарска је током седнице Савета Европе подржала почетак преговора са Албанијом, али је блокирала преговарачки оквир за приступање Северне Македоније ЕУ.

Према речима министрке спољних пословаЕкатерине Захаријеве, Скопље ће добити подршку након испуњавања следећих услова: да се сложи са формулацијом заједничке декларације из 1999. године и споразума из 2017. године, да је македонски језик званични језик Републике Северне Македоније, чак и ако преговарачки оквир укључује клаузулу да комшије неће имати претензије на македонску мањину у Бугарској.

Треба подсетити да у Бугарској нема признатих мањина, иако Турци чине трећу највећу етничку групу у земљи. Према попису становништва из 2011. године, 1.654 људи се изјаснило као Македонци.

Раније је лидер македонске опозиције ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, позвао Софију да не блокира чланство земље у ЕУ и да призна македонску мањину у Бугарској.

Прочитајте још:

 

Коментар