Истраживачки тим који се састоји од научника са института „УЦ Ирвин“, „ХРЛ Лабораториз“ и „Калтех“ за часопису „Сајенс“ кажу да је то најлакши материјал на свету.
Материјал је назван „ултралака метална микрорешетка“, а 99,99 одсто структуре чини ваздух, јер грађу чине шупље цевчице.
„Трик је у изради решетке међусобно повезаних шупљих цеви са дебљином зида 1000 пута тањом од људске власи“, рекао је главни аутор Тобијас Шандлер из ХРЛ-а у саопштењу.
„Микромрежа“ инспирисана је структуром људских костију које су чврсте споља и углавном шупље изнутра.
Нови материјал је 100 пута лакши од стиропора.
Лорензо Валдевит, истраживач на пројекту, рекао је да материјал изузетно штити од удара, може да се користи у ваздухопловној индустрији, за пригушивање звука...
Захваљујући празнини између молекула, мрежа изразито упија енергију што је Софија Јанг из „ХРЛ Лабораториз“ појаснила на конкретном примеру, преносе Новости магазин.
„Обмотали смо јаје ’микромрежом‘ и бацили га са висине од 25 спратова. Након пада, јаје је остало читаво“, рекла је Јангова.
Додала је да би овај материјал у будућности могао да помогне „Боингу“ да много уштеди на тежини авиона, али ће још бити чврст попут данашњих модела авиона.