„Академик Љуба Поповић је био оснивач Модерне галерије, својим залагањем је допринео њеном формирању, а био је и ђак Ваљевске гимназије, због чега смо одлучили да објединимо ова два јубилеја изложбом Љубиних радова“, рекао је за Спутњик директор Модерне галерије Војислав Јовановић.
Изложба представља два важна периода у стваралаштву Љубе Поповића — такозвани „југословенски период“, односно период пре одласка сликара у Париз (1953—1963), као и првих 20 година његовог уметничког рада у француској престоници.
Према Јовановићевим речима, важан део изложбе чине париски радови Љубе Поповића који су током протеклих година откупљени на светским аукцијама и припадају приватним колекцијама Ваљеваца.
„Аутор текста за каталог који прати ову изложбу је Наташа Кристић. Сви учесници у изради каталога, од аутора, до преводилаца и лектора, рођени су Ваљевци, а део изложених радова је у власништву ваљевских колекционара. Желели смо да ова изложба исприча једну ваљевску причу и да укажемо на то какав је траг наша галерија током протеклих 35 година оставила иза себе“, нагласио је Јовановић.
Директор Модерне галерије Ваљево је нагласио да поставка обухвата и неколико „најбољих и најважнијих дела Љубе Поповића“.
„Иако смо раније имали и веће изложбе дела Љубе Поповића, рекао бих да је ова поставка један од најкомпактнијих, најозбиљнијих приказа његовог стваралаштва до данас, тако да ће она имати и улогу сталне поставке“, рекао је Јовановић.
Двојезични каталог на српском и енглеском језику садржи текст писан у форми дијалога, или контраинтервјуа, навела је у уводу историчарка уметности Наташа Кристић.
Тумачењем исказа Љубе Поповића ауторка нам открива разноликост идеја на којима почива његово стваралаштво.
„Изложба указује на важне промене које су се десиле у ликовном језику и оквирима референце сликарства Љубе Поповића током седамдесетих година 20. века. Радови сведоче о поступности формирања јединственог симболичког система који је уметник развио, откривајући могуће светове, настале као последица потраге за адекватном материјализацијом симболичких и емоционалних садржаја, потраге коју је Љуба Поповић разумео као један од задатака сликарства“, навела је ауторка у каталогу.
Изложба „Љуба: Слике без штафелаја“ биће отворена до 28. фебруара наредне године.