Цена вакцине „Спутњик V“ у иностранству мања од 20 долара

Трошкови вакцинације против вируса корона вакцином „Спутњик V“, која је направљена на бази хуманог аденовируса, на међународним тржиштима износиће мање од 20 долара, што је најмање дупло мање од цене вакцина сличне ефикасности, али створених на основу мРНК, наводи се на Твитер налогу вакцине.
Sputnik
„Цена једне дозе вакцине ‘Спутњик V’ за међународна тржишта биће мања од 10 долара, а вакцина се састоји од две дозе. Дакле, вакцина ‘Спутњик V’ биће два или више пута јефтинија од вакцина на бази мРНК са сличном ефикасношћу“, истиче се у саопштењу.

Вакцинација вакцином „Спутњик V“ за држављане Русије биће бесплатна, наводи се у саопштењу.

​Додаје се да ће цена вакцине важити од фебруара 2021. године, а прве међународне испоруке ове вакцине почеће у јануару 2021. године.

„Они купци који су недавно поднели захтев моћи ће да добију прве серије вакцине почев од марта 2021. године“, прецизира се у саопштењу.

​„Спремни смо да започнемо испоруке вакцине ‘Спутњик V’ на међународна тржишта захваљујући партнерству са произвођачима у Индији, Бразилу, Јужној Кореји, Кини и још четири земље“, објаснио је директор руског Фонда за директне инвестиције Кирил Дмитријев.

Сува форма вакцине

Руски фонд је са својим партнерима покренуо и производњу суве форме руске вакцине „Спутњик V“ против вируса корона, која омогућава испоруку у тешко доступне регионе, укључујући и тропске крајеве, наводи се у саопштењу на Твитеру.

​Додаје се да се вакцина чува на температурама од плус 2 до плус 8 степени Целзијуса.

„Такав режим омогућава дистрибуцију вакцине на међународна тржишта, као и проширење њене употребе у тешко доступним регионима, укључујући подручја са тропском климом“, прецизира се на Твитеру.

Раније је објављено да је друга привремена анализа података клиничких испитивања вакцине „Спутњик V“ показала ефикасност од 91,4 одсто 28. дана након прве дозе, а ефикасност вакцине 42. дана након прве инјекције прелази 95 одсто.

Вакцина „Спутњик V“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету. 

 

Коментар