Путин: Русија спремна да подели искуство у борби против ковида

Русија је спремна да подели своје искуство у борби против вируса корона са заинтересованим државама и међународним структурама, изјавио је председник Русије Владимир Путин на церемонији уручења акредитива страних амбасадора у Кремљу.
Sputnik

Путин је подсетио да је Русија развила и већ користи прву вакцину против вируса корона у свету „Спутњик V“, а регистрована је и друга „ЕпиВакКорона“.

„Сада је главно успоставити масовну производњу у Русији и започети масовну вакцинацију. На путу је и наша трећа вакцина. Спремни смо да поделимо своје искуство са свим заинтересованим државама и међународним структурама“, истакао је Путин.

Према његовим речима, питања организовања производње руске вакцине на производној бази партнера Русије већ се разрађују са низом страних земаља.

Путин прима акредитивна писма 20 амбасадора, церемонија упркос корони као и раније

Руски лидер додао је да међународна заједница нема алтернативу за удруживање снага у борби против незапамћеног изазова пандемије вируса корона.

Путин је приметио да је пандемија захтевала предузимање ванредних мера у Русији и другим државама.

„Суочена са тако невиђеним изазовом, међународна заједница једноставно нема другу алтернативу осим удруживања напора, јер је најважнија основна вредност – живот и здравље наших грађана“, рекао је Путин.

Стари проблеми нису отишли

Руски лидер је додао да се нада да ће се самит сталних чланова Савета безбедности УН одржати у нормалном формату, када то буде дозволила ситуација са ковидом.

„Уверен сам да је упркос свим тренутним потешкоћама, постојећим разликама, неопходно енергично елиминисати, кретати се напред и промовисати обједињавајућу међународну политику. То је оно чиме смо се водили када смо износили иницијативу за одржавање самита сталних чланица Савета безбедности УН, односно земаља које имају посебну одговорност за безбедност и стабилност у свету“, истакао је Путин.

Путин: Забрињавајуће тенденције у светској економији - пад производње и сиромаштво
Он је додао да осим чињенице да је пандемија погоршала проблеме у светској економији, трговини, социјалној сфери и екологији, „нигде нису отишли наши стари проблеми и претње, попут међународног тероризма, трговине дрогом, организованог криминала“.

Према његовим речима, „читав систем међународне безбедности, стратешке стабилности и контроле наоружања је под снажним притиском“.

Председник је уверен да је „могуће тражити оптимална, адекватна решења за наведене проблеме само уз равноправно учешће свих чланова светске заједнице на основу општепризнатих норми међународног права, уз координирајућу, централну улогу Уједињених нација“.

Церемонија уручења акредитивних писама руском председнику Владимиру Путину у Кремљу одржана је у уобичајеном формату. Упркос пандемији вируса корона, амбасадори страних држава нису носили заштитне маске и рукавице.    

Прочитајте још:

Коментар