Јата белоглавих супова поново над Пештерским пољем

У Специјалном резервату природе „Пештерско поље“ примећена су јата белоглавих супова након што је почетком ове године почело постављено хранилиште за некрофагне врсте животиња.
Sputnik

Хранилишта су постављена између локалитета Крња Јела и врха Тројан, а изграђена су у складу са условима заштите природе, саопштили су из Завода за заштиту природе Србије.

Бројност супова у том резервату кретала се од 30 до 180 јединки, а примећено је и да око педесетак јединки ноћи у шуми у близини хранилишта и на стенама непосредно испод врха Тројан.

Успешан рад хранилишта и ширење простора на којима обитава белоглави суп, како је у саопштењу истакао директор Завода за заштиту природе Србије Александар Драгишић, резултат је добре праксе и сарадње Завода и управљача, а пре свега, чувара природе на терену.

Јата белоглавих супова поново над Пештерским пољем

Успостављањем хранилишта се омогућава неометано кретање и ширење популације тих угрожених врста на целом Балканском полуострву и шире у Европи.

У мрежу хранилишта, која се налазе у границама заштићених подручја проглашеним Специјалним резерватима природе „Увац“, „Клисура реке Милешевке“, „Клисура реке Трешњице“, и сада „Пештерско поље“, настоји се да се ускоро укључи још једно, и то у Парку природе „Стара планина“.

Хранилиште на Пештерском пољу је ограђено, има објекат за фотографисање и посматрање животињских врста уз стални видео-надзор.

Јата белоглавих супова поново над Пештерским пољем

Управљач заштићеног подручја – Туристичка организација Сјенице води евиденцију о присуству врста и обезбеђивању и изношењу хране.

Поред белоглавих супова, хранилиште посећују гавран и ветрушка, а од крупних звери забележен је вук.

Туристичка организација Сјеница, као управљач резервата, од фебруара 2020. године до тренутка стручног надзора које је обавио Завод за заштиту природе Србије у другој половини октобра, организовала је изношење око 23 тоне хране, чиме је уједно смањено неконтролисано одлагање угинулих животиња на ширем подручју.

Угинуле животиње се, у сарадњи са локалном заједницом, довозе са подручја Пештерске висоравни и шире околине.

Такође, планира се постављање рампе на прилазном путу ка хранилишту које је ограђено дрвеном оградом и изградња појилишта за животиње у оквиру хранилишта.

Посете новоизграђеном објекту за посматрање животиња су ограничене, и то превасходно у научно-истраживачке и едукативне сврхе, уз обавезно претходно пријављивање управљачу.

Прочитајте још:

Коментар