Бугарски посланик: Лаж о македонској нацији Бугарској прво наметао СССР, а сада ЕУ и САД

Бугарску је по питању Македоније најпре притискао Совјетски Савез, а сада то чине земље Запада, сматра посланик бугарског одељења Групе европских конзервативаца и реформиста Кристијан Шкварек.
Sputnik

Према речима политичара, тридесетих година прошлог века Совјетски Савез је стајао иза идеје о постојању македонске нације. Након 1944. године, када се у Бугарској десио преврат и када је она, која је испрва била на страни Немачке, прешла на страну савезника, „браћа“ су почела да намећу Бугарској ту идеју.

„У име 'социјалистичке интернационале'. Наши социјалистички комсомолци су тих година издајнички то подржали“, написао је Шкварек на својој Фејсбук страници.

Како је рекао, сада Бугарска трпи притисак Европске уније и Америке.

„Сада Европљани и Американци признају ту лаж и такође је намећу. Врше притисак на нас како бисмо признали ту лаж у име 'европских интеграција' и 'демократских вредности'. И данас рођени комсомолци, који се овог пута залажу за либерализам и Запад, издајнички то подржавају“, изјавио је политичар.

Раније је о улози Совјетског Савеза у македонском питању више пута говорио и бугарски вицепремијер, лидер парламентарне странке ВМРО БНД Красимир Каракачанов. Према његовим речима, македонска нација је измишљена у Москви.

Бугарска: Скопље да призна бугарско порекло свог језика или ништа од преговора са ЕУ

„Постоје писани докази тога да је македонска нација део стратегије комунистичке интернационале у Москви за стварање нових нација. Идеја о засебној македонској нацији успостављена је у републици Македонији уз помоћ насиља, јер је она остала део комунистичке Југославије“, рекао је он у мају.

Подсетимо, раније је Софија блокирала почетак преговора о приступању Северне Македоније Европској унији. Као што су више пута изјавили заменица премијера Бугарске Јекатерина Захаријева и Красимир Каракачанов, комшије не испуњавају Споразум о добросуседству, који обавезује стране да створе заједничку историјску комисију за решавање контроверзних историјских питања, а не оквирни став Бугарске из 2019. године.

Софија је захтевала да Скопље одустане од говора мржње према Бугарима, од формулације „македонски“ у корист „службеног језика Републике Северне Македоније“ и идеје о македонској мањини у Бугарској.

Прочитајте још:

 

Коментар