Бавећи се пећином Пинвил у јужној Калифорнији, која је име и добила по цртежу на њеном "плафону", Сајнс пише како су неки цртежи јединствени.
Поменути цртеж је у облику вртаче и подсећа на цвет датура који у свом саставу садржи алкалоиде који чине психоактивни спој, а чије су сажвакане остатке стручњаци пронашли у удубљењима у зидовима ове пећине.
Остаци су пронађени још пре 13 година, а иако из њих није било могуће извући трагове ДНК научници су успели да дођу до закључка да се ради о цвету датура.
На основу овог открића и закључка поставили су хипотезу да су цртежи настали управо под утицајем халуциногена који су тадашњи људи, житељи пећине, извлачили жвакањем цвета. Ипак, тврде они, цртежи нису настали као резултат психоактивног утицаја, већ зато што је та биљка за њих била важна.
“Цртеж приказује биљку која делује халуциногено, али не и визију коју њена употреба производи”, објашњава археолог Дејвид Робинсон и додаје: “На овај начин они су поштовали биљку говорећи: ’Ова биљка је кул’“.