Тмуран и прохладан дан многи Београђани искористили су да завире у престоничке бутике у нади да ће проћи нешто јефтиније.
У окићеним тржним центрима, у Рајићевој и у Ада молу, да људи не носе маске, помислио би неко да је све нормално и да немаепидемије ковида 19.
Редови испред тржних центара
Редови који су се формирали односе се пре свега на најпознатије и најприступачније светске брендове, а Београђани бојажљиво пристају да нам дају изјаве, држећи дистанцу и журећи својим домовима.
Бранку Николић забрињавају бројке које се тичу ковида 19, али, каже, живот иде даље и морамо да наставимо са нашом свакодневицом.
„Дошле смо баш због Црног петка, и да мало разбијемо ову монотонију у коју смо сви упали. Да мало детету радости унесем, јер ипак долазе празници, све то је пред нама. И онда сам желела да искористимо овај дан уз све мере опреза - маска, дезинфекција, све што се налаже - да нам мало буде лепше“, каже нам Бранка.
Попусти „дај шта даш“
Јелену Ћурић затичемо са кесама на клупици. Села је да се одмори, и задовољна је куповином јер је унапред испланирала у које радње ће да уђе, како би купила само оно што јој је неопходно. Попусти су за њу „дај шта даш“:
„Нисам баш задовољна куповином, али боље ишта него ништа“, прича нам.
Јелена је извела пса у шетњу, и искористила прилику да по нижој цени купи нешто што је било потребно. Придржава се мера, али се уједно и не осећа пријатно због тренутне епидемиолошке ситуације.
„Искрена да будем, осећам грижу савести што сам уопште изашла и што се налазим овде. Све време размишљам да би требало да се вратим кући“, признаје нам она.
„Паре немамо да купујемо“
Гордана се са пријатељицом упутила у тржни центар пре свега да би направила понеку лепу фотографију за Фејсбук, јер су ходници већ увелико окићени новогодишњом декорацијом. Како нам каже, није дошла да купује:
„Што смо дошли, па да убијемо време. А паре немамо да купујемо, нажалост, ово је Србија“.
Виктор Деспић био је у пролазу, па свратио да види шта се нуди у радњама. Како нам каже, трговци већ неко време нуде попусте, а очекује да ће их бити и у наредном периоду због целе ове кризе. Носи маску и придржава се мера због себе као и због других.
„Што се корона вируса тиче, како време пролази све се мање плашим, а опасност је све већа. Приметио сам код пуно људи сличан феномен“, прича овај студент из Прибоја.
Матеја и Марко, шеснаестогодишњаци из Вршца, обично обилазе радње викендом, али су због Црног петка желели да пробају да дођу до неког артикла за мало повољнији новац.
„Углавном су већи попусти, чак и до 50 посто, што наравно свима одговара. Као што видите, иако је пандемија корона вируса има баш доста људи у тржном центру, као да се ништа не дешава“, сведочи Матеја Миљушевић.
За продавце посећеност мања
Марко Маринковић плаши се вируса, али признаје да млади људи не могу да седе код куће и да морају негде да иду, па је зато са својим другом кренуо у обилазак радњи.
Продавци, са друге стране, тврде да је посећеност знатно мања у односу на претходне године, али се надају да ће викенд довести више купаца, јер се код већине трговаца акције продужавају на и на читав месец.
„Што се тиче посећености, она је знатно мања. Акције имамо цео викенд, 30 посто је у питању на цео асортиман, а прошле године је било само 20 посто“, каже нам продавачица Марија.
Она додаје да њена фирма има и онлајн продају која је доста затупљена од почетка епидемије, па се купци чешће одлучују за овај вид куповине.
Тако и Маша најрадије шопингује онлајн, али овога пута је морала да дође уживо, јер неких ствари није било у онлајн продавницама.
„Супер су попусти, зависи како у којој продавници. Једино је проблем што су у једној продавници затворили кабине па не може ништа да се проба, али овако је одлично“, уверава нас она.
Купохоличарска „лудница“, познатија под називом Црни петак, увезена је у Србију из Америке. Иако у земљи „оснивачу“ попусти иду и до 80 посто, код нас је слика доста другачија. Попусти које трговци нуде најчешће су 20 посто, иако има радњи у којима се може пазарити до 50 посто јефтиније.
Прочитајте још:
- Американци поклонили Србима „црни петак“ да се осећају богато и лепо
- „Црни петак“ куца на врата Србије: Да не буде стварно црн док вирус бесни