Разбуктавање короне се очекује за празнике, све извесније две нове мере

На наредној седници Кризног штаба за борбу против вируса корона главна тема могла би да буде повратак наших грађана из иностранства за предстојеће празнике, а епидемиолози тим поводом наговештавају да је све извесније да их чекају две нове мере.
Sputnik

Епидемиолог Бранислав Тиодоровић изјавио је да ће се у наредна два-три дана знати да ли ће бити увођења посебних мера надзора и контроле на граничним прелазима пред новогодишње и божићне празнике.

Тиодоровић је у петак, после седнице Кризног штаба, рекао да ће се наредних дана извршити процена из којих земаља највише долази наших грађана током празника.

„Требало би увести мере, а то је обавезан негативан ПЦР тест, односно антиген Игг позитиван што значи да је неко прележао корону и да има имунитет. То се прилично ради у Европи и требало би и ми да уведемо. Током свих ових празника биће свега, људи хоће и даље да путују, могуће је и да ће наши људи доћи за празнике. Што се тиче странаца ту морамо да појачамо мере, то сигурно, с тим што бих ја то увео и за наше људе који раде у иностранству а који ће долазити у Србију“, казао је Тиодоровић за „Блиц“.

Вирус се из ноћних клубова преселио у породице, очекује се и већи број заражених

Са ставовима Тиодоровића слаже се и епидемиолог Предраг Кон који је рекао да се до сада о тим мерама није разговарало, али да би свакако требало разрадити систем у наредном периоду.

„Ако нисте заборавили, ми смо имали систем надзора почетком септембра за доласке наших људи из земаља погођених ковидом. Тако нешто ће сигурно бити у оптицају. Друга опција која би се могла разматрати је да се наши људи тестирају при уласку у земљу. Ипак, та опција мора добро да се размотри. Не може се мера донети тек тако. Морамо све да испланирамо, нарочито ако нам одједном дође 100.000 људи“, указао је Кон.

Да је ПЦР тест једна од опција, потврдила је раније и директорка „Батута“ др Верица Јовановић.

Она је рекла да је још рано да се разматра увођење нових мера на границама Србије уочи новогодишњих празника.

„Сувише је далеко Нова година да би се процењивала епидемиолошка ситуација и мере које би могле бити донете у том тренутку“, напоменула је Јовановићева.

Наши људи по правилу највише долазе дан пред католички Божић и око Нове године, а како су наши епидемиолози навели, грип обично наступа после Светог Николе, па је и ризик од разбуктавања заразе утолико двоструко већи, констатује „Блиц“.

Прочитајте још:

Коментар