Како је захваљујући изградњи „Северног тока 2“ највише профитирала — археологија

Не зна се ко ће у будућности бити на добитку од гасовода „Северни ток 2“, али се археологија већ сада може назвати недвосмисленим победником, пише немачки магазин „Шпигел“.
Sputnik

Током грађевинских радова на територији Немачке научници су пронашли на стотине открића, пише лист. Специјалисти објашњавају да „сувенири из прошлости“ омогућавају да се реконструише историја насељавања појединих региона, као и начин живота немачких предака.

„Шпигел“ пише да је тешко рећи ко ће највише профитирати од изградње гасовода. Истовремено, аутор чланка Гвидо Клајнхуберт пита се да ли би то могла да буде Русија, европска економија или обичан народ који жели да греје своје домове.

Закључак магазина је следећи: на овај или онај начин један од победника у тој ситуацији је већ одређен – то је археологија.

„Сувенири из прошлости“ на немачком тлу

Немци су ради даљег транспорта руског гаса из општине Лубмин изградили гасовод „Еугал“ дуг 480 километара. Он ће бити повезан са „Северним током 2“, а проћи ће кроз Мекленбург-Западну Померанију, Бранденбург и Саксонију. Како би припреми радови били обављени, археолози су одлазили на терен. Истовремено им је било дозвољено да копају дубље него, на пример, приликом изградње путева.

Лист објашњава да су тако истраживачи открили стотине проналазака. Они су пронашли 32 земунице које датирају из 4. века, скелете из доба неолита, као и 600 урни. Поред тога, пронашли су мистериозну монету, која је доспела у Немачку са територије садашњег Авганистана.

„Тамо је било много ствари које нисмо очекивали да ћемо пронаћи“, изјавила је координаторка археолошког ископавања Хајке Баумеверд Шмит.

С тим у вези, Клајнхуберт истиче да је током сличних радова и раније долазило до сензационалних открића. Он је прецизирао да су истраживачи током изградње гасовода „Опал“ и „Нел“ у периоду од 2009. до 2012. године наишли на такозвана „Хеселова блага“ у Доњој Саксонији. Испоставило се да су управо 117 прстенова и друге драгоцености стари око 3.300 година.

Чињеница да су ископавања изводили професионалци – велика је срећа за науку, истиче немачки лист и додаје да ће следеће године археолози учествовати и у постављању подземног кабла названог Суедлинк. Аутор је уверен да ће током радова бити откривени и други „сувенири из прошлости“.

Прочитајте још:

Коментар